Naujienų srautas

Mokslas ir IT2020.03.24 11:12

Kanados bendrovė sukūrė vakciną, kuri gali būti veiksminga prieš koronavirusą

LRT.lt 2020.03.24 11:12

Kanados farmacijos ir biotechnologijų bendrovė pranešė dirbtiniu būdu sėkmingai atkūrusi koronaviruso formą ir turinti vakciną, kuri gali būti veiksminga kovojant su koronavirusu, rašo naujienų agentūra „AFP“.

Gavusi viruso SARS-CoV-2 genetinį kodą vos per 20 dienų bendrovė dirbtiniu būdu atkūrė viruso baltymą ir po to iš karto ėmėsi vystyti vakciną. Dabar su „Medicago“ vakcina atliekami ikiklinikiniai bandymai. Kai tyrimai bus baigti, bendrovė iš karto kreipsis į sveikatos priežiūros institucijas dėl leidimo jau šią vasarą atlikti bandymus su žmonėmis.

Bendrovės vadovas dr. Bruce Clark teigia, kad „Medicago“ pajėgumai leistų pagaminti 10 mln. vienetų vakcinos dozių per vieną mėnesį. Jeigu pirminiai tyrimai pavyks ir bus gauti valdžios leidimai, vakcina rinkoje pasirodys kitų metų lapkritį.

Kompanijai „Philip Morris International“ priklausanti „Medicago” vakcinos projektą sukūrė pasinaudodama JAV gynybos agentūros Gynybos pažangiųjų tyrimų projektų agentūrai (angl. DARPA) finansavimu. Dar 2010 metais DARPA skyrė 100 milijonų programai, skirtai vakcinų kūrimui ir gamybai. Kompanija „Philip Morris International“ tikisi, kad „Medicago” indėlis sprendžiant visam pasauliui aktualią problemą bus itin svarus ir dar kartą įrodys mokslo, technologijų ir inovacijų sinergijos reikšmę.

„Medicago“ su augalais susijusių biotechnologijų lyderė, jau anksčiau įrodžiusi, kad geba pirmoji atsakyti į gripo pandemijos iššūkius. 2009 m. bendrovė per 19 dienų pagamino tolimesniems bandymams tinkamą vakciną nuo H1N1 viruso. 2012 metais „Medicago“ JAV Gynybos departamentui priklausančiai DARPA pagamino 10 milijonų vienvalentės gripo vakcinos dozių. 2015 m. įmonė taip pat pademonstravo, kad gali greitai pagaminti monokloninių antikūnų prieš Ebolą rinkinį Biomedicinos pažangiųjų tyrimų ir plėtros tarnybai (BARDA), priklausančiai JAV Sveikatos apsaugos departamentui.

„Su COVID-19 susijusių tyrimų greitą tempą lemia mūsų platforma, gebanti rasti vakcinų ir antikūnų sprendimus, kurie padeda neutralizuoti šią pasaulinę grėsmę visuomenės sveikatai. Galimybė pagaminti vakciną per 20 dienų nuo genetinio kodo gavimo yra esminis ir skiriamasis mūsų išvystytos technologijos elementas. Ši technologija įgalina ieškoti vis tinkamesnių sprendimų precedento neturinčiu greičiu ir taip kovoti su COVID-19“, – sakė dr. Bruce Clark, „Medicago“ generalinis direktorius.

Pasak B. Clark, kompanijos sprendimai jau pasiteisino kuriant ir gaminant vakcinas, kurios užkerta kelią sezoniniam gripui. „Medicago“ vadovas tikina, kad jų taikomos gamybos technologijos yra itin patikimos ir leidžia greitai išplėsti gamybos mastą.

B. Clark pripažįsta, kad šiuo metu dėl vakcinos tyrimų ir gamybos vyksta intensyvios lenktynės tarp kelių farmacijos bendrovių, tačiau jis atkreipia dėmesį, kad „Medicago“ taiko visai kitokią technologiją negu konkurentai. „Medicago“ vakcinai reikalingų baltymų gamybai kaip bioreaktorių pasitelkia augalus, o ne kiaušinius kaip tai daro kiti farmacininkai. Galimybė naudoti augalus, o ne kiaušinius, atpigina ir sutrumpina vakcinos gamybos procesą.

„Medicago“ pabrėžia, kad naudoja augalų baltymus – su gyvu virusu nedirba. Augalų organizmo naudojimas kuriant vakcinas yra laikoma viena iš pažangiausių pastarojo dešimtmečio technologijų Tai, kad mokslininkai rado būdą, kaip priversti tabakui giminingą augalą gaminti baltymus pagal tam tikrą genetinį kodą, yra vertinamas kaip didelis laimėjimas. Jeigu COVID virusas mutuotų, bendrovė galėtų tiesiog atnaujinti genetinį kodą ir augalas pradėtų gaminti jau kitokį baltymą, kurio pagrindu būtų kuriama vakcina.

Dr. Gary Kobinger, Lavalo universiteto Mikrobiologijos ir infekcinių ligų katedros profesorius ir Infekcinių ligų tyrimų centro direktorius, teigia: „Lavalo universiteto ir „Medicago“ tyrimų komandos bendras pastangas vainikavo sėkmė kuriant unikalius antikūnus nuo pavojingų infekcinių ligų. Ši patirtis įkvepia tam, kad galėsime sėkmingai identifikuoti terapinius antikūnus prieš SARS-CoV-2, kuris sukelia koronavirusą“.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą