Mokslas ir IT

2020.03.20 16:45

Daugiau ES lėšų COVID-19 tyrimams, poreikis gausiau finansuoti mokslą

LRT.lt 2020.03.20 16:45

COVID-19 protrūkis parodė, jog ES privalo prisiimti ilgalaikius įsipareigojimus finansuoti mokslinius tyrimus, pažymi Europos Parlamento (EP) Pramonės, mokslinių tyrimų ir energetikos komiteto nariai, rašoma pranešime spaudai.

„Sveikiname Europos Komisijos siūlymą sutelkti beveik 140 mln. eurų kovos su koronavirusu tyrimams. Puiku, kad Komisija nedelsdama paskelbė kvietimą teikti paraiškas bei sukvietė suinteresuotąsias šalis į „Naujoviškų vaistų iniciatyvos“ viešojo ir privačiojo sektorių partnerystę, – pažymėjo ES mokslinių tyrimų ir naujovių programos „Europos horizontas“ pranešėjas Christian Ehler (Europos liaudies partija, Vokietija).

„Ateityje turime būti geriau pasiruošę. Akivaizdu, kad moksliniai tyrimai atlieka svarbų vaidmenį kovojant su tarptautiniais iššūkiais. Todėl itin svarbu naujojoje ES finansinėje programoje skirti 120 mlrd. eurų „Europos horizonto“ programai“, – pridūrė europarlamentaras.

„Dabar svarbiausias prioritetas yra sustabdyti viruso plitimą. Užkulisiuose atliekami skubūs tyrimai ieškant gydymo ir vakcinos. Ypač greitas viruso plitimas primena mums, kad mūsų pasaulis tapo toks susietas ir mažas, jog tik vieningi ir suderinti valstybių veiksmai leis įveikti šią krizę“, – sakė C. Ehler.

„Šis išbandymas įpareigoja mus išlikti ištikimiems savo ilgalaikiams tikslams. Kai jis baigsis, turėsime nedelsdami pasiruošti kitoms krizėms. Todėl reikia daugiau investuoti į mokslinius tyrimus ir užtikrinti, kad tokios programos kaip „Europos horizontas“ netaptų trumpalaikių valstybių kivirčų įkaitais“, – pažymėjo EP narys.

Naujoviškų vaistų iniciatyva – Europos Komisijos ir farmacijos pramonės partnerystė – penktadienį paskelbė skubų kvietimą teikti paraiškas finansuoti „COVID-19“ viruso moksliniams tyrimams ir diagnostikai. Šiam tikslui iš ES tyrimų ir naujovių programos „Horizontas 2020“ bus skirta iki 45 mln. eurų. Šis kvietimas – dalis koordinuoto ES atsako į iškilusį pavojų žmonių sveikatai. Iš programos „Horizontas 2020“ ES viruso tyrimams jau skyrė 10 mln. eurų.