Mokslas ir IT

2020.03.21 12:53

Ebolos ir kitus virusus tyrinėjęs mokslininkas Gytis Dudas: greičiausiai koronavirusas liks cirkuliuoti tarp žmonių

Simona Vasiliauskaitė, LRT RADIJO laida „60 minučių“, LRT.lt2020.03.21 12:53

Tik atsiradus koronavirusui COVID-19, žmonės nenustoja jo lyginti su gripu bei kitais virusais, sukėlusiais pasaulyje epidemijas ir pandemijas. Mokslininkas Gytis Dudas, anksčiau vadovavęs šimto mokslininkų komandai tiriant ebolos viruso kilmę, LRT RADIJUI papasakojo, kaip mokslininkai mato šį virusą ir ar gali pavykti šį virusą visiškai išnaikinti. 

Jis pasakoja, kad daugiausia jiems teko tyrinėti Ebolos viruso genomo sekas. Ebola taip pat yra RNR virusas, panašus į COVID-19. Būtent RNR viruso sekų pagalba mokslininkai galėjo pačioje epidemijos pabaigoje atsekti, kaip virusas judėjo.

Mokslininkas sako, kad geriausia šiuo metu koronaviruso plitimą lyginti su gripo pandemija. Anot jo, tokie virusai kaip Ebola, dažniausiai lieka lokaliomis problemomis konkrečiuose regionuose. Visgi, pasak G. Dudo, koronaviruso sukelta pandemija yra pirmoji tokia istorijoje, todėl žmonės atsargiau semiasi patirties iš gripo pandemijos.

„Šiokie tokie skirtumai egzistuoja. Panašu, kad koronavirusu žmonės serga ilgiau, tai atsiliepia ligoninių galimybėms su tuo tvarkytis“, – sako mokslininkas.

Jo teigimu, dar vienas svarbus skirtumas yra tas, kad gripo virusų skiepų klausimas taip pat išspręstas, nes naują skiepą jam sukurti yra lengviau. O vakcina nuo koronaviruso dar yra tyrinėjimų ir bandymų stadijoje. Visgi šiuo metu jau kalbama apie pirmuosius bandymus JAV bei Kinijoje.

G. Dudas tvirtina, kad nėra aišku, kiek laiko užtruks patvirtinti, kad skiepai yra saugūs ir efektyvūs. Vakciną, kuri šiuo metu yra bandoma Vašingtono valstijoje, jau gavo pirmasis žmogus. Tačiau nėra pakankamai duomenų, įrodančių, kad ši vakcina apsaugo nuo viruso.

Mokslininkas taip pat sako, kad net ir suradus tinkamą vakciną, jos gamyba gali užtrukti.

Vis dėlto, jo nuomone, jeigu visoms šalims pavyktų taip tvarkytis su šiuo virusu kaip Kinijai ar Pietų Korėjai, galbūt būtų įmanoma koronavirusą išnaikinti.

„Realiai žiūrint, dauguma valstybių tiesiog neturi tiek resursų tokį ilgą laiko tarpą taikyti rimtesnes priemones. Greičiausiai virusas toliau cirkuliuos tarp žmonių, prisijungs prie kitų keturių koronavirusų, kurie sukelia įvairias slogas žmonėms. Kažkoks atoslūgis turėtų įvykti, kai nemažas žmonių procentas bus įgijęs imunitetą ir virusui bus sunkiau visiškai atsitiktinai surasti šeimininką, kuris dar nėra jo matęs“, – tikina G. Dudas.

Plačiau – radijo įraše.

Parengė Patricija Kilminavičienė.


Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.