Mokslas ir IT

2020.03.19 22:30

Tyrimas: rimtų miego sutrikimų turintys kūdikiai vaikystėje dažniau gali patirti nerimą

LRT.lt2020.03.19 22:30

Daugeliui kūdikių sunku užmigti arba jie nakties metu dažnai nubunda, jei šalia nėra vieno iš tėvų – šis, daugelį neseniai tėvais tapusių žmonių varginantis kūdikių gyvenimo etapas, paprastai ilgai netrunka, rašo „CNN Health“.

Tačiau itin sutrikusiais miego įpročiais pasižymintiems naujagimiams vėliau vaikystėje gali kilti su nerimu ir emocijomis susijusių problemų, teigiama neseniai atlikto tyrimo išvadose.

Australų mokslininkai stebėjo 1 507 pirmą kartą mamomis tapusias moteris ir jų kūdikius bei nustatė, kad per pirmuosius kūdikio gyvenimo metus viena iš penkių šeimų susiduria su problema, kurią jie apibūdino kaip „nuolatinius rimtus miego sutrikimus.“

„Daugelis kūdikių iki 3 mėnesių amžiaus gana dažnai nubunda ir tai yra normalu, tačiau mes nustatėme, kad apie 19 proc. susiduria su nuolatiniais ir rimtais miego sutrikimais, kurie juos vargina pirmuosius gyvenimo metus, – aiškina tyrimui vadovavusi Melburne (Australija) įsikūrusio Murdocho vaikų tyrimo instituto mokslininkė Dr. Fallon Cook. – Kalbame apie vaikus, kurie net ir sulaukę 12 mėnesių amžiaus, nubunda tris ar daugiau kartų per naktį. Gali užtrukti apie valandą, kol jie užmiega, o nubudusius vidury nakties, juos taip pat gali būti sunku užmigdyti.“

Tyrime dalyvavusios mamos internetu ir vieno pokalbio akis į akį metu apibūdino savo vaikų miego ritmą, kai šie buvo trijų, šešių, devynių ir dvylikos mėnesių amžiaus, aiškina F. Cook.

Vėliau, kai vaikai sulaukdavo 4 ir 10 metų amžiaus, pasitelkus plačiai naudojamus nerimo ir kitų psichinės sveikatos sutrikimų medicininio vertinimo klausimynus, mamų buvo prašoma įvertinti savo atžalų psichinę sveikatą.

Ketvirčio stebėtų kūdikių miego režimą tyrėjai įvardijo kaip „nusistovėjusį“, tuo tarpu daugiau kaip pusė (56 proc.) turėjo vidutinio sunkumo nepastovių miego sutrikimų, o 19,5 proc. pasireiškė nuolatiniai rimti miego sutrikimai.

Pirmadienį žurnale „Archives of Disease in Childhood“ paskelbto tyrimo duomenimis, nuolatinių rimtų miego sutrikimų kūdikystėje turėjusiems vaikams, sulaukusiems 4 metų amžiaus, beveik tris kartus dažniau pasireikšdavo emocinės problemos, lyginant su tais, kurių miego režimas kūdikystėje buvo nusistovėjęs.

O tikimybė, kad sulaukus 10 metų, jie atitiks emocinio sutrikimo diagnostinius kriterijus, buvo daugiau kaip du kartus didesnė.

„Šiems kūdikiams, lyginant su naujagimiais, kurių miego režimas buvo nusistovėjęs, labiau tikėtini ryškesni nerimo dėl išsiskyrimo ar sužeidimo baimės simptomai ir apskritai labiau būdingas nerimas“, – teigiama tyrimo išvadose.

„Tėvams būtų pravartu stebėti, ar jų vaikui nepasireiškia emocinės ir psichinės sveikatos problemų požymiai, jei kūdikystėje jis turėjo sunkių ar vidutinio sunkumo miego sutrikimų, – teigė tyrime nedalyvavusi Filadelfijos vaikų ligoninės miego centro direktoriaus pavaduotoja ir Pediatrijos miego tarybos pirmininkė Jodi Mindell. – Svarbiausia šio tyrimo išvada – tikimybė, kad miego sutrikimų turintys kūdikiai, sulaukę 4 ir 10 metų amžiaus turės psichinės sveikatos problemų, pirmiausia, su nerimu susijusių nusiskundimų, yra du kartus didesnė, lyginant su tokių sutrikimų neturėjusiais kūdikiais. Suteikiant tėvams aiškesnį kontekstą, galima pasakyti, kad tikimybė nuo maždaug 5-15 proc. (būdinga visiems vaikams) išauga iki maždaug 10-25 proc.“

„Taip pat labai svarbu suprasti, kad šie tyrimo rezultatai gali rodyti, jog miego sutrikimai nulemia vėlesnes problemas, tačiau lygiai taip pat jie gali būti ir ankstyvas jau esamų problemų požymis, – priduria mokslininkė. – Bet kuriuo atveju, įvedus tam tikrus pakeitimus, galima pakoreguoti naujagimio miego režimą ir tokiu būdu užbėgti už akių miego sutrikimams ir kitoms problemoms.“

McGillo universiteto Kanadoje lektorė Marie-Hélène Pennestri aiškina, kad kūdikių mamos neretai nemano, kad dažnas vaiko nubudimas naktį yra rimta problema.

„Kai kurios mamos žindo kūdikius ir kartu su jais miega, – sako tyrime nedalyvavusi M. H. Pennestri. – Tokiu būdu jos pastebi, kad vaikai dažnai nubunda, tačiau nemano, kad jie turi kokių nors problemų.

Nėra ko nerimauti

F. Cook sako nenorinti, kad šis tyrimas pasėtų nerimą kūdikių ar miego sutrikimų turėjusių vaikų tėvams.

„Apie 56 proc. susiduria su kintamomis miego problemomis, – sako ji. – Nieko nėra nenormalaus, jei jūsų kūdikis prastai miega. Atidesni turėtų būti tie, kurių vaikų miego sutrikimai tęsiasi ilgesnį laiką ir yra iš tiesų rimti. Nors mes ir nustatėme, kad tikimybė, jog rimtų miego sutrikimų kūdikystėje turėjusiems vaikams vėliau gali kilti psichinės sveikatos, pirmiausia, nerimo problemų, yra didesnė, labai svarbu nepamiršti, kad daugeliui vaikų šios problemos taip ir nepasireiškė – tiesiog toje grupėje tokio pobūdžio problemų buvo daugiau.“

Ši grupė buvo lyginama su „ramiai miegančiais vaikais“, nors iš esmės daugelis vaikų patiria vidutinio sunkumo ar rimtų miego sutrikimų.

„Ramiai miegantys vaikai daugiau yra išimtis iš taisyklės nei taisyklė, todėl rezultatai turi būti vertinamai atsižvelgiant į tai“, – sakoma tyrimo išvadose.

Anot F. Cook, kova su miego sutrikimais gali padėti reguliuoti ar net užkirsti kelią psichinės sveikatos problemoms.

Visgi mokslininkė teigia, kad sąsajų tarp miego ir psichinės sveikatos mechanizmas dar nėra iki galo ištirtas, todėl jame gali būti ir daugiau kintamųjų.

„Turime atidžiau išanalizuoti aplinką namuose. Kaip tie vaikai yra migdomi? Galbūt yra ir kažkokių genetinių veiksnių“, – sako F. Cook

Ji paragino visus tėvus, sunerimusius dėl vaiko miego režimo, pasikonsultuoti su šeimos gydytoju.

„Labai svarbu nesukelti tėvams papildomo streso. Jei vaikas prastai miega, dažnai tėvai jaučiasi kalti, nes mano, jog kažką daro ne taip, – sako ji. – Tokiais atvejais tėvai bando ieškoti patarimų internete arba klausinėtis draugų ir šeimos narių, tačiau kai kuriems kūdikiams tai visiškai netinka. Todėl rekomenduojama pasikalbėti su šeimos gydytoju ir išsiaiškinti, kokią pagalbą galite gauti. Kai kurioms šeimoms bent kiek ramiau miegantis kūdikis gali tapti tikru išsigelbėjimu.“

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt