Naujienų srautas

Mokslas ir IT2020.03.18 19:53

Pirmoji prošvaistė: patvirtintas vaistas gydyti koronavirusą, dar du testuojami

atnaujinta 21.10
LRT.lt 2020.03.18 19:53

„Favilavir“ – taip vadinasi pirmasis patvirtintas antivirusinis vaistas, skirtas gydyti užrikrėtusiuosius virusu COVID-19, praneša „The Science Times“.

Pasaulyje tebeaugant užsikrėtusiųjų koronavirusu skaičiui, Kinijos nacionalinė medicininių produktų administracija patvirtino pirmąjį antivirusinį vaistą.

Apie naująjį vaistą savaitgalį pranešė Taizou miesto savivaldybė. Iki šiol Kinijos bendrovės kurtas vaistas vadinosi „Avigan“. Pranešama, kad jis efektyviai stabdo koronaviruso plitimą ir galimą žalą sveikatai.

Kaip praneša Kinijos Mokslo ir technologijų ministerija, tai vienas iš trijų vaistų – „Favilavir“, „Chloroquine Phosphate“ ir „Remdesivir“, – kurie per pirminius bandymus parodė teigiamus viruso gydymo rezultatus.

„Favilavir“ teigiamų rezultatų davė ir atliekant klinikinius tyrimus. Jų metu vaistas buvo išbandytas su maždaug 70 pacientų. Tyrimai parodė, kad vaistas turi teigiamą poveikį, nors buvo pastebėti ir nežymūs šalutiniai efektai.

Generinė vaisto versija masiškai gaminama Kinijoje.

Svetainėje „Medium“ savo įžvalgomis pasidalinęs daktaras Melcinas Sanicas atkreipė dėmesį, kad kitas iš trijų vaistų – „Chloroquine Phosphate“ – yra priskiriamas antimalerinių ir amebicidinių vaistų grupei.

Šiuo įrašu savo socialinio tinklo paskyroje pasidalino ir Lietuvos užkrečiamųjų ligų ir AIDS centro vadovas Saulius Čaplinskas.

Kitas vaistas, nurodo M. Sanicas, – „Remdesivir“ – kol kas yra teikiantis didžiausių vilčių. Kaip savo įraše nurodo medikas, šis vaistas jau anksčiau buvo naudojamas, gydant Ebolą ir Marburgo virusinę infekciją.

„Nustatyta, kad jis veikia kaip antivirusinis vaistas ir prieš kitus vienos grandies rinonukleino rūgšties virusus (...), įskaitant, koronavirusus (taip pat ir MERS bei SARS virusus)“, – komentuoja M. Sanicas.

Anot mediko, šiuo metu ketinama išbandyti vaistą klinikiniuose tyrimuose, vaistą skiriant tiek pacientams su sunkiais, tiek su lengvais COVID-19 simptomais.

Vakcinos, galinčios apsaugoti nuo užsikrėtimo COVID-19 kol kas nėra. BBC kiek anksčiau rašė, kad mokslininkai jau yra išradę vakcinas, kurios šiuo metu testuojamos su gyvūnais ir žmonėmis. Jeigu šie tyrimai pasisektų, kiek vėliau šiemert jau galėtų būti pradėti atlikti pirmieji klinikiniai tyrimai.

Vis dėlto, atkreipia dėmesį britų visuomeninis transliuotojas, net jeigu vakcina ir galėtų būti patvirtinta iki 2021 m., vis tiek reikėtų atlikti didelį darbą, kad ji galėtų būti pradėta gaminti masiškai.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi