Mokslas ir IT

2020.03.18 17:45

Prestižinę Abelio matematikos premiją pelnė du tikimybių specialistai

BNS 2020.03.18 17:45

Norvegijos vyriausybės skiriama Abelio premija už matematikos mokslo pasiekimus antradienį buvo paskirta dviem tikimybių specialistams – Izraelio ir JAV pilietybę turinčiam Hilleliui Furstenbergui (Hileliui Fiurstembergui) bei Rusijos žydų šeimoje gimusiam Gregory Margulis (Gregoriui (Grigorijui) Marguliui), pranešė Norvegijos tiksliųjų ir humanitarinių mokslų akademija.

Tyrėjai buvo pagerbti „už tikimybės ir dinamikos metodų novatorišką pritaikymą grupių teorijai, skaičių teorijai ir kombinatorikai“, sakoma akademijos pranešime.

84 metų H. Furstenbergas yra Jeruzalės žydų universiteto profesorius emeritas, o dešimtmečiu jaunesnis G. Margulis dirba profesoriumi Jeilio universitete.

H. Furstenbergas ir G. Margulis išrado vadinamuosius atsitiktinio vaikščiojimo metodus, padedančius modeliuoti sistemų atsitiktinių pokyčių procesus. Atsitiktinio vaikščiojimo studija yra itin svarbi tikimybių teorijos sritis.

Jiedu pritaikė šį metodą „tirti matematiniams objektams, tokiems kaip grupės ar grafai, ir tokiu būdu jie įvedė tikimybių metodus spręsti daugeliui neišspręstų problemų“, pabrėžė akademija.

Jų darbas „atvėrė naujų rezultatų lobyną“ įvairiose matematikos srityse ir „sugriovė tradicinę sieną tarp teorinės ir taikomosios matematikos“.

Berlyne žydų šeimoje gimęs H. Furstenbergas prieš prasidedant Antrajam pasauliniam karui kartu su artimiausiais suspėjo pabėgti iš nacistinės Vokietijos.

Mokslininko karjerą jis pradėjo elitinėse aukštosiose mokyklose, tokiose kaip Prinstono universitetas ir Masačusetso technologijų institutas. Tačiau 1965 metais H. Furstenbergas paliko Jungtines Valstijas ir išvyko į Jeruzalės žydų universitetą, kur dirbo iki išėjimo į pensiją 2003 metais.

G. Margulis gabumai matematikoje atsiskleidė anksti. Būdamas 16-metis jis laimėjo sidabro medalį Tarptautinėje matematikos olimpiadoje, o dar po 16 metų jam buvo skirtas prestižinis Fieldso (Fildso) medalis.

Tačiau tąsyk Sovietų Sąjunga neišleido mokslininko į Helsinkį atsiimti medalio, diskriminuodama jį dėl žydiškos kilmės. Galiausiai sovietų mokslininkams 1979 metais buvo suteikta daugiau laisvės.

G. Margulis dirbo universitetuose Šveicarijoje, Prancūzijoje ir JAV, kur 1991 metais tapo Jeilio universiteto profesoriumi. 2001-aisiais jis buvo išrinktas JAV Nacionalinės mokslų akademijos nariu.

Dėl naujojo koronaviruso pandemijos Abelio premijos įteikimo ceremonija, turėjusi įvykti gegužės 19-ąją, buvo atidėta neribotam laikui.

Abelio premija, kurią Norvegijos vyriausybė įsteigė 2002 metais, yra pavadinta XIX amžiaus norvegų matematiko Nielso Henriko Abelio (Nilso Henriko Abelio) vardu. Pirmą kartą ji buvo įteikta 2003 metais.

Ši premija skiriama už iškilius mokslinius darbus matematikos srityje – disciplinoje, kurios neapima Nobelio premijos.

Šiemet jos piniginis prizas bus 7,5 mln. Norvegijos kronų (648 tūkst. eurų).

Drauge su Fieldso (Fildso) medaliu, kurį kas ketverius metus teikia Tarptautinė matematikos sąjunga (TMS), Abelio premija yra viena prestižiškiausių pasaulyje matematikos apdovanojimų.