Mokslas ir IT

2020.03.18 15:38

Koronavirusą galite atsinešti tiesiog kišenėje: kokių priemonių turite imtis jau dabar

Patricija Kilminavičienė, LRT.lt2020.03.18 15:38

Koronavirusui ir toliau sparčiai plintant, gyventojai suskubo dažniau plauti rankas, aktyviai naudojasi dezinfekciniais skysčiais. Vis dėlto, žmonės linkę pamiršti, kad reikia dezinfekuoti ne tik rankas, bet ir prietaisus, prie kurių nuolat liečiamės. 

Įvairūs virusai ant paviršių gali išlikti net iki 9 dienų

Vienas iš dažniausiai naudojamų daiktų, kurį galime vadinti trečiąja ranka, yra mobilusis telefonas.

Kaip rašoma bendrovės „Huawei“ atsiųstame pranešime spaudai, kasdien savo išmaniuosius įrenginius žmonės paliečia daugiau nei 2600 kartų, todėl jie yra puiki terpė kauptis bakterijoms ir virusams. Koronavirusas – ne išimtis.

Atkreiptinas dėmesys, kad įvairūs užsienio mokslininkų tyrimai rodo, jog virusas ant metalo stiklo bei plastiko paviršių, kuriais ir padengti dauguma įrenginių, gali išlikti nuo poros valandų iki 9 dienų. Technologijų gamintojai įspėja, kad šiuo metu svarbu ne tik kruopščiai ir dažnai plauti rankas, bet ir kuo dažniau dezinfekuoti išmaniuosius prietaisus, taip užertant kelią galimam viruso plitimui.

„Viešose vietose patarčiau išmaniuosius laikyti kuo arčiau savęs. Tikimybė, kad koronavirusu sergantysis gali nusičiaudėti ar nusikosėti šalia ir tokiu būdu viruso dalelės pateks ant mobiliojo telefono paviršiaus, visada išlieka. Mokslininkų teigimu, neturėtume paniškai bijoti tokiu būdu užsikrėsti COVID-19, ypač, jei nesusidūrėme su viruso nešiotojais. Tačiau valyti ir dezinfekuoti savo įrenginius privalome“, – pabrėžia „Huawei“ komunikacijos vadovė Baltijos šalyse Justė Karpavičiūtė.

Pasak jos, net įprastomis sąlygomis mobilieji telefonai sukaupia daugiau bakterijų nei viešose vietose esančios durų rankenos, todėl naudotojams svarbu įprasti laikytis higienos rutinos. Išmaniuosius J. Karpavičiūtė pataria dezinfekuoti stalų, vonios, klaviatūrų, planšečių, kitos kompiuterinės įrangos bei dažnai liečiamų paviršių valymo dažnumu.

„Jei nėra galimybės likti namuose ir privalu judėti, mobiliuosius reiktų valyti dažniau, kas keletą valandų. Taip pat svarbu dezinfekuoti telefonų dėklus. Šiuo atveju dažniau galima pasitelkti į pagalbą „Bluetooth“ įrenginius, taip išvengiant dažno prisilietimo prie išmaniųjų. Viešose vietose būnant rečiau, mobiliųjų paviršius patarčiau valyti bent kelis kartus per parą“, – apie būtinas apsaugos priemones kalba J. Karpavičiūtė.

Užtenka vandens ir muilo

„Bitė Lietuva“ korporatyvinių reikalų ir ryšių su visuomene vadovas Jaunius Špakauskas atkreipia dėmesį, kad išmaniuosius telefonus galima dezinfekuoti elementariomis priemonėmis – vandeniu ir muilu.

„Ant švarios servetėlės ar šluostės uždėkite mažą skysto muilo sluoksnį ir kruopščiai nuvalykite įrenginio paviršių. Po to, telefoną nuvalykite vandeniu suvilgyta servetėle, o galiausiai – sausa šluoste. Nors nemažai telefonų – atsparūs drėgmei, pasistenkite, kad šluostės nebūtų per daug drėgnos ar lašančios – muilas ar vanduo jokiu būdu neturėtų patekti į pakrovimo lizdą, garsiakalbį ar kitas vidines telefono vietas. Norint dezinfekuoti telefoną, šių priemonių iš tiesų visiškai pakanka“, – LRT.lt portalui teigia J. Špakauskas.

Jis pastebi, kad gamintojai tinkama priemone išmaniųjų įrenginių priežiūrai laiko ir servetėles su 70 proc. alkoholio koncentracija. Tačiau specialistas pataria vengti kitokių cheminių medžiagų naudojimo, nes jie gali pažeisti įrenginio ekraną.J. Špakauskas rekomenduoja periodiškai dezinfekuoti ir telefonų dėkliukus. Juos tereikia nuimti nuo įrenginio ir išvalyti tokiu pačiu principu, kaip ir patį įrenginį, iš visų pusių. Pašnekovas tikina, kad bakterijos kaupiasi ne tik ant apsauginių dėklų išorės, bet ir viduje.

„Telefonus šalia savęs turime nuolat, todėl jie liečiasi su įvairiausiais paviršiais ir kasdien pasidengia mikrobais bei bakterijomis. Mūsų darbo stalas, ant kurio telefonas praleidžia beveik visą savaitę, turi šimtus kartų daugiau bakterijų nei, tarkime, nepatikėsite – tualeto dangtis, rodo tyrimų duomenys. Štai dėl ko įrenginius dezinfekuoti būtina dažnai, kas keletą dienų, o šiandien tą daryti yra dar svarbiau“, – pabrėžia specialistas.

Valyti reikia ne tik telefoną

Pasak „Telia“ įrangos vadovo Aurelijaus Vaičiulionio, telefonas anaiptol nėra vienintelis dažniausiai mūsų liečiamas įrenginys.

Jis pastebi, kad kaip tik šiuo metu, kai didelė dalis žmonių persikėlė dirbti į namus, beveik neatsitraukiama nuo kompiuterio klaviatūros ir pelės ar jutiklinio kilimėlio, o vakarais iš rankų neišsprūsta televizoriaus nuotolinio valdymo pultelis. Daug ir dažnai naudojami planšetiniai kompiuteriai, elektroninės knygų skaityklės, žaidimo konsolių pultai. Ir visi šie daiktai – namų aplinkoje.

Ekspertas rekomenduoja periodinę įrenginių dezinfekciją virusų plitimo laikotarpiu atlikti bent kartą per savaitę.

„Prieš valant bet kokį elektronikos prietaisą jį išjunkite, atjunkite pelę ir klaviatūrą nuo kompiuterio, iš pultų ir belaidžių įrenginių išimkite baterijas. Dezinfekavimui naudokite įbrėžimų nepaliekančią mikropluošto šluostę, suvilgę ją izopropilo alkoholio pagrindo skystyje. Rekomenduojama jo koncentracija – 70 proc. Elektronikos ir buitinių prekių parduotuvėse taip pat galima rasti specialiai ekranams ir kitai elektronikai valyti skirtų skysčių, drėgnų šluosčių – žinoma, tinka ir jos, tik atidžiai perskaitykite instrukciją.

Šluostė turėtų būti drėgna, bet ne permirkusi. Lietimui jautrius ekranus ir panašius paviršius valykite itin atsargiai, kad jų nesubraižytumėte. Mygtukų pakraščius ir jungtis pasiekti padės dezinfekuotas ausų krapštukas, tik pasistenkite, kad drėgmė nepatektų į tarpus. Dezinfekciniam skysčiui išgaravus, įrenginį vėl galite įjungti“, – dalinasi patarimais A. Vaičiulionis.

Ekspertas pabrėžia, kad šie valymo būdai ir priemonės netinka odiniams ir medžiaginiams paviršiams, pavyzdžiui, telefonų dėklams. Juos reikėtų valyti tik gamintojo rekomenduojamomis priemonėmis. Tačiau plastikinius dangtelius bei dėklus galima valyti tiek su dezinfekciniu skysčiu, tiek su paprasčausiu muilu.

„Šiukštu nepurkškite jokių skysčių tiesiai ant įrenginių ir nemirkykite įrenginių jokiuose skysčiuose. Taip pat nenaudokite priemonių, turinčių balinimo medžiagų, skiediklių ar tirpiklių, jokių ekranų negalima valyti langų plovikliais – juose esantys chemikalai gali negrįžtamai pažeisti ekraną. Nerekomenduojama naudoti ir vienkartinių rankšluosčių, nes jie gali suraižyti paviršius“, – portalui LRT.lt aiškina A. Vaičiulionis.