Mokslas ir IT

2020.03.17 21:15

Ar degtinę galima naudoti vietoje dezinfekcinio skysčio?

LRT.lt2020.03.17 21:15

Nuolat augant susirūpinimui dėl koronaviruso plitimo, dezinfekciniai rankų skysčiai šiuo metu yra viena paklausiausių prekių. Biologas Jeffrey Gardner portalui „Science alert“ paaiškino, kodėl alkoholis yra pagrindinė dezinfekcinių skysčių sudedamoji dalis ir kodėl geriau negaminti jo namuose patiems.

1. Kodėl alkoholis yra pagrindinė dezinfekcinių skysčių sudedamoji dalis?

Alkoholis efektyviai užmuša skirtingų tipų mikrobus – tiek virusus, tiek bakterijas. Taip yra todėl, kad alkoholis suardo mikroorganizmų baltymus ir jie žūsta. Šis procesas, vadinamas denatūracija, gali įvykti ir esant itin aukštai temperatūrai.

2. Alkoholis užmuša ne visus mikrobus – kodėl?

Pasaulyje egzistuoja skirtingi virusai bei bakterijos, iš jų yra nemažai tokių, kurie lengvai žūsta nuo alkoholio. Pavyzdžiui, E. coli bakteriją, sukeliančią sunkius apsinuodijimus maistu, nesunkiai nužudo alkoholis, kurio koncentracija yra didesnė nei 60 proc.

Alkoholis užmuša tuos virusus, kurie turi išorinį apvalkalą, vadinamą voku. Geroji žinia yra ta, kad tarp tokių yra ir koronavirusas. Virusų, kurie šio apvalkalo neturi, alkoholis nepaveikia.

Daugybė tyrimų rodo, kad norint užmušti bakterijas ir virusus, alkoholio koncentracija turi būti ne mažesnė nei 60 proc.

3. Jeigu 60 proc. koncentracijos alkoholis yra gerai, tai 100 proc. – dar geriau?

Stebėtina, tačiau ne. Baltymų denatūracija veikia greičiau, kai alkoholis būna sumaišytas su nedideliu kiekiu vandens. Be to, grynas alkoholis išgaruoja pernelyg greitai, kad galėtų efektyviai sunaikinti virusus bei bakterijas, ypač žiemą, kai oras yra ne toks drėgnas.

4. Ar namuose gaminti dezinfekciniai skysčiai yra efektyvūs?

Internete nesunku surasti formulių, kaip namuose pasigaminti dezinfekcinį skystį, dažniausiai siūloma naudoti degtinę. Visgi, dažniausiai degtinė būna tik 40 proc. koncentracijos, o tiek neužtenka norint efektyviai sunaikinti mikroorganizmus. Būnant namuose, geriausia tiesiog dažniau plauti rankas.

5. Ar dezinfekciniai skysčiai turi galiojimo laiką?

Dauguma parduotuvėse tiekiamų dezinfekcinių skysčių yra tinkami naudoti keletą metų, jeigu teisingai laikomi. Ant pakuočių dažniausiai galima rasti galiojimo laiką. Reikia turėti omenyje, kad alkoholis garuoja, todėl dezinfekciniai geliai pamažu praranda savo efektyvumą.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.