Mokslas ir IT

2020.03.15 20:57

Virusus tyrinėjantis mokslininkas Kačergius: koronavirusui geras imunitetas įtakos neturi

Lietuvoje pamažu daugėjant patvirtintų užsikrėtimų naujuoju koronavirusu atvejų, virusus tyrinėjantis mokslininkas dr. Tomas Kačergius teigia, kad šiam koronavirusui žmogaus imunitetas reikšmės neturi. „Kadangi tai naujas virusas, tai žmonės turi visuotinį imlumą, todėl praktiškai rizikuoja užsikrėsti ir susirgti“, – sako jis.

Šią savaitę aptarti koronaviruso pasekmių Lietuvai, jos sveikatos, socialinei sistemai buvo susirinkusi Valstybės gynimo taryba. Politikai ramino, kad šalies rezervai leidžia tikėtis, jog smūgis ekonomikai nebus triuškinantis. Augimas lėtės, bet recesijos tikimasi pavyks išvengti, BVP kris nuo 0,5 iki 1,5 procento. Verslininkų nuotaikos gerokai pesimistiškesnės.

Savaitė. Mūšis su nematomu priešu, kuriam įveikti milijardinių investicijų neužtenka: pasaulis užsidaro, kad laimėtų karą

Vyriausybei pavesta kitą savaitę pateikti priemonių planą, kaip amortizuoti koronaviruso sukeltus iššūkius valstybės ekonomikai, verslui. Šeštadienį vakare Vyriausybė dviem savaitėms paskelbė karantiną visoje Lietuvos teritorijoje, kuris įsigalioja šį vidurnaktį: drastiškai apribotas judėjimas ir susibūrimai viešose erdvėse, uždraustas įvažiavimas į Lietuvos teritoriją. Už karantino taisyklių pažeidimus numatyta ne tik administracinė, bet ir baudžiamoji atsakomybė – iki trejų metų laisvės netekimo.

Vyriausybė pažadėjo užtikrinti, kad dirbantys su infekuotaisiais medikai būtų draudžiami, o patys užsikrėtę COVID-19 arba patyrę sveikatos sutrikimų laikinojo nedarbingumo metu gautų 100 procentų darbo užmokesčio. Neaišku lieka, ar bus didinamos testavimo apimtys, ko primygtinai reikalauja medikai. Tuo metu sveikatos apsaugos ministras turi savų argumentų. Kai kurie politikai savo pavyzdžiu irgi nerodė deramo dėmesio koronaviruso keliamai grėsmei.

Gripo virusą tyrinėjantis mokslininkas T. Kačergius įspėja, kad oro lašeliniu būdu plintantis koronaviruso inkubacinis laikotarpis gali tęstis net 27 dienas, užsikrėtęs nejausti ligos simptomų, bet virusą sėti.

„Šitas virusas gali ilgai išlikti organizme, dauginimosi ciklas gerokai ilgesnis, lyginant su gripu. Dėl savo struktūrinių savybių gali išlikti ant paviršių pakankamai ilgai. Yra padaryti tyrimai, kurie rodo, kad net iki 9 dienų“, – sako Vilniaus universiteto (VU) Medicinos fakulteto docentas.

Ekstremaliosios situacijos operacijų centro vadovo perspėjimai kai kuriems politikams mažai rūpi. Iš Prancūzijos, kuri yra tarp rizikingų šalių, grįžęs Egidijus Vareikis, lyg niekur nieko vaikštinėjo po Seimą.

„Šiandien man reikėjo būti Seime, tai nelabai glėbesčiuojamės vieni su kitais, taip. Aš pats esu biochemikas truputį, žinau, kas yra virusai“, – Seime kalbėjo Seimo narys.

„Šiek tiek biochemiku“ prisistatantis 62-ejų E. Vareikis priklauso rizikos grupei. Medikai įspėja, kad koronavirusas tiesiog šienauja 60-mečių ir vyresnio amžiaus žmonių gyvybes. Prieš pat Kovo 11-osios šventę Seimo valdyba nusprendė iki gegužės atšaukti visus renginius, Nepriklausomybės atkūrimo 30-metį minėti lauke, o ne istorinėje plenarinių posėdžių salėje, kaip įprasta, nes čia sena vėdinimo sistema, plisti virusui palankios sąlygos. Tačiau šiam sprendimui nepakluso Nepriklausomybės akto signatarai, susirinkę į savo posėdį.

Seimo pirmininkas teigė, kad tikrai nepritarė tokiam jų pasirinkimui, bet palikta laisvė.

„Jie laisvi buvo pasirinkti: prieš 30 metų atsiskirti nuo Tarybų Sąjungos, dabar jie pasirinko atsiskirti nuo Seimo valdybos sprendimo ir renginį savo surengė“, – sakė V. Pranckietis.

Nepriklausomybės akto signatarų klubo prezidentė Birutė Valionytė tikino, tai – jų pagrindinė šventė.

„Pirmininkui buvo vienas dalykas pasakytas: jūs negalite uždrausti signatarams, kurie turi leidimą įeiti į Seimą 24 valandas bet kada, susirinkti atitinkamą valandą atitinkamoj vietoj išgerti šampano, nes tai yra mūsų pagrindinė šventė“, – sakė B. Valionytė.

Vis dėlto Seimo pirmininkas drauge su pavaduotoja Rima Baškiene į signatarų surengtą posėdį atėjo, taip lyg ir pritardami, kad taisyklės galioja ne visiems.

Signatarų pasveikinti atėjo ir premjeras Saulius Skvernelis, taip lyg ir paneigdamas savo sveikatos reikalų ministro raginimą būti pilietiškiems, nesirinkti uždarose patalpose, ypač saugotis rizikos grupei priklausantiems asmenims, kuriai, beje, po ligos priklauso ir pats premjeras.

Sveikatos apsaugos ministras apgailestauja, kad Nepriklausomybės Akto signatarai demonstruoja ryžtą ne vietoje ir ne laiku.

„Aš noriu pasakyti, kur yra skirtumas tarp drąsos ir pasiaukojimo. Tai yra ta rizikos grupė, kuriai užsikrėtus yra didžiausia rizika ir didžiausi šansai susilaukti tikrai labai rimtų pasekmių ir būtent šioje amžiaus grupėje dažniausiai vyksta mirtys“, – teigė Aurelijus Veryga.

Vyriausybės ir SAM rekomendacijos nesustabdė ir prezidento Gitano Nausėdos. Kovo 10-ąją prezidentas signatarus susikvietė pusryčių,

Kovo 11-osios vakarą jis dalyvavo renginyje pilnutėlėje filharmonijos salėje. Kovo 3-iosios vakarą, kai Lietuvoje jau buvo paskelbta ekstremalioji situacija, ir sveikatos ministras prašė vengti dalyvauti renginiuose, prezidentas G. Nausėda drauge su pirmąja ponia pilnutėlėje arenoje stebėjo Eurolygos rungtynes tarp „Žalgirio“ ir Maskvos srities „Chimki“ klubų. Premjeras nepraleido progos priminti politikų pavyzdį, nors Kovo 11-ąją pats rodė visai kitokį.

„Galiausiai ir tam tikrą pavyzdį reikia rodyti – jeigu mes įspėjame žmones, tai pademonstruoti tą pavyzdį“, – sakė S. Skvernelis.

Prezidento vyriausiasis patarėjas Antanas Bubnelis turi savo nuomonę:

​„Prezidentas galvoja, kad geros emocijos yra labai svarbu, lygiai taip pat, kaip įvairios higienos priemonės, poilsis, sveika mityba, vitaminai – tai prisideda prie imuniteto stiprinimo ir prie būdų, kaip užkirsti viruso plitimą Lietuvoje“.

Virusus tyrinėjantis mokslininkas pabrėžė, kad koronavirusui žmogaus imunitetas reikšmės neturi.

„Kadangi tai naujas virusas, tai žmonės turi visuotinį imlumą, todėl praktiškai rizikuoja užsikrėsti ir susirgti“, – sakė VU Medicinos fakulteto docentas T. Kačergius.

Sveikatos apsaugos ministras A. Veryga nuo pat krizės pradžios sulaukė priekaištų iš medikų bendruomenės, kad siūlymas sugrįžus iš užkrėstų šalių vien tik izoliuotis yra ydingas. Anot medikų, izoliuoti per mažai, svarbiausia reikėtų plėsti testavimo apimtis, infektuotus izoliuoti ir nustatyti jų kontaktus. Testavimą reikėtų didinti bent 2–3 kartus.

Šeštadienį Vyriausybė nusprendė paisyti gydytojų patarimų – visoje Lietuvoje įvedamas karantinas. Jam įsigaliojus bus atšaukiami renginiai, draudžiamas užsieniečių atvykimas, ribojamas judėjimas šalies viduje, taip pat draudžiamas kavinių, barų darbas, atšaukiami bet kokie renginiai. Pasak gydytojų, turime susitaikyti su laikinais ribojimais, kad išsaugotume tūkstančius gyvybių.

Taip pat skaitykite

VU Medicinos fakulteto prodekanas prof. Vytautas Kasiulevičius pabrėžė, kad „Lietuvos Respublika nuo 1991 m. karinės agresijos susiduria turbūt su didžiausia grėsme, kuri gali nusinešti iki 2000 pacientų gyvybių, todėl turime padaryti viską, kad užkirstume kelią žmonių praradimams“.

Pagaliau Vyriausybė išgirdo ir teisėtus medikų reikalavimus užtikrinti jiems maksimalią apsaugą, nes iškilo grėsmė, kad ims trūkti dezinfekcinių priemonių, respiratorių, vienkartinių kombinezonų, kitų individualios apsaugos priemonių.

„Medikai šitam kare yra svarbiausi ir nė vieno mediko prarasti mes negalime“, – kalbėjo S. Skvernelis.

Vyriausybė žada teikti Seimui ir įstatymo pataisas, kurios užtikrintų papildomas socialines garantijas medikams, nes tai vienintelė profesinė grupė, kuri negali išvengti tiesioginio kontakto su koronavirusu užsikrėtusiais žmonėmis.

Lietuvoje įsigaliojo karantinas – 7 trumpi patarimai, padedantys išvengti koronaviruso plitimo