Mokslas ir IT

2020.03.15 09:40

Internete plinta netikras koronaviruso „testas“ – kvėpavimo sulaikymas nieko neparodo

LRT.lt2020.03.15 09:40

Pasaulį apėmus koronaviruso baimei, internete pradėjo plisti įvairūs patarimai ir netgi „testai“, neva padėsiantys patikrinti, ar nesergate koronavirusu. Vienas tokių netikrų „testų“ – ilgiau nei 10 sekundžių sulaikytas kvėpavimas. AP News perspėja, kad toks „testas“ neturi jokio mokslinio pagrindo.

Socialiniuose tinkluose skelbiama, kad egzistuoja paprastas „testas“, kurį galite padaryti kas rytą ir nustatyti, ar sergate koronavirusu. Jums tiesiog reikia daugiau nei 10 sekundžių sustabdyti kvėpavimą ir jeigu tai padarote be diskomforto – koronavirusu jūs neva nesergate. Specialistai įspėja, kad toks „testas“ nieko panašaus neparodo.

Negana to, platinamoje informacijoje teigiama, kad vandens gėrimas kas 15 minučių nužudys virusą. Tai taip pat yra netiesa. Platinant šią netikrą informaciją remiamasi neva Japonijos, Taivano, net Stanfordo universiteto mokslininkų informacija. Pastarasis jau paneigė, kad ši informacija yra paskelbta universiteto.

Pasaulio sveikatos organizacija (PSO) stengiasi paneigti socialiniuose tinkluose atsirandančią netikrą informaciją, atkreipdama dėmesį, kad vandens gėrimas yra svarbu ir sveika, tačiau nėra jokių įrodymų, kad tai kaip nors padėtų apsisaugoti nuo koronaviruso.

Tuo metu Dr. Gregory Poland, vakcinų tyrimų vadovas Mayo klinikoje Ročesteryje sako, kad apsunkintas kvėpavimas gali būti būdingas ir žmonėms, kenčiantiems nuo astmos, širdies ligų ar nerimo. Taigi 10 sekundžių „testas“ neturi jokio pagrindo ir remtis juo gali būti ne tik apgaulinga, bet ir pavojinga.