Mokslas ir IT

2020.03.13 12:58

Mokslininkai vakciną nuo koronaviruso žada kitais metais

Nuo gruodžio mėnesio pasaulyje koronavirusu užsikrėtė daugiau nei 130 tūkstančių žmonių. Iš jų pasveiko maždaug pusė.

Epidemijai virtus pandemija, pasaulio mokslininkai lenktyniauja su laiku – atlieka vakcinų bandymus. Prognozuojama, kad skiepai galintys sustabdyti COVID-19 virusą bus pagaminti kitais metais.

1918 m. paplitęs ispaniškasis gripas buvo pražūtingiausia XX amžiaus pandemija, nusinešusi apie 50 milijonų žmonių gyvybių.

Šiuo virusu tuomet užsikrėtė kas trečias pasaulio gyventojas – 500 milijonų žmonių.

Tačiau šiuolaikinė medicina padės išvengti panašaus scenarijaus, sako mokslininkai.

Vakcinos, galinčios sustabdyti viruso COVID-19ika plitimą, ieško per dvi dešimtis kompanijų ir organizacijų visame pasaulyje.

Jau fiksuojami rekordai. Jungtinėse Valstijose prie Bostono įsikūrusi biotechnologijų bendrovė „Moderna“ – naują vakciną bandymams su žmonėmis paruošė per 42 paras.

Tokie bandymai planuojami balandį. Tačiau įmonės atstovai tikina, kad vakcinos veiksmingumo tyrimai užsitęs apie metus.

Jiems pritaria ir daugiau mokslininkų komandų.

„Tyrimo procesas nuo vakcinos sukūrimo iki trečiosios tyrimo stadijos, kai vakcina jau apsaugo žmones, truks mažiausiai 18 mėnesių“, – teigia instituto „Pasteur“ tyrėjas Arnaud Fontanet.

Mokslininkai pastebi, kad ginklas prieš pandemiją kuriamas sparčiai. Gruodį paskelbus apie pirmuosius koronaviruso atvejus, jau sausio pradžioje Kinijos mokslininkai pasidalijo iššifruotu koronaviruso genomu – visomis 30 tūkstančių genetinio kodo raidžių.

„Neįtikėtina, kad jau dabar pradedami vakcinų bandymai su gyvūnais. Tai stadija, po kurios vyksta klinikiniai tyrimai. Dalis įmonių prognozuoja, kad vakcinas su žmonėmis pradės bandyti jau balandį“, – pastebi „International Vaccine Institute“ direktorius Jerome Kim.

Švedijos tyrėjai spėja, kad klinikinius bandymus pradės po metų.

Žinios. ESO atstovas apie praūžusią audrą: tokios sudėtingos situacijos nebuvo maždaug pastarąjį dešimtmetį

„Darbus pradėjome sausį. Po kelių savaičių imsimės bandymų su gyvūnais. Turime keletą vakcinos versijų, bet netrukus išbandysime tik kelias jų. Tikimės, kad jau kitų metų pradžioje arba viduryje atliksime ir klinikinius tyrimus“, – pasakoja „Karolinska Institutet“ mokslininkas Matti Sallberg.

Vienas didžiausių iššūkių kuriant vakcinas – itin didelės investicijos, ir galima maža ekonominė grąža – neretai vakcina sukuriaaA jau epidemijai pasibaigus.

Lenktynėse dėl vakcinos nuo viruso COVID19 gelbsti Pasirengimo epidemijoms inovacijų koalicija, skyrusi 20 mln. eurų. Ši suma padalinta 6iems projektams – vienas jų ir balandį klinikinius tyrimus planuojančios amerikiečių įmonės „Moderna“.

Vyriausybių, pramonės ir labdaros organizacijų partnerystė, sukurta prieš trejus metus, žada, kad investijas į vakcinos paieškas prireikus padidins iki pusantro milijardo eurų.