Mokslas ir IT

2015.09.29 15:38

Marse rasta vandens

LRT.lt, DELFI.lt, Edmundas Jakilaitis2015.09.29 15:38

JAV kosmoso agentūra, pirmadienį surengusi neeilinę spaudos konferenciją, paskelbė: Raudonosios planetos paviršių ir šiais laikais vagoja tekantis vanduo.  

Spaudos konferencijos metu pristatytas mokslinis darbas, kurį taip pat pirmadienį publikavo žurnalas „Nature Geoscience“ – jo bendraautoriai Lujendra Ojha, Mary Beth Wilhelm ir Alfredas S. McEwenas, taip pat dalyvavę NASA spaudos konferencijoje, informavo, kad spektrinės analizės duomenys patvirtina sezoninį skysto vandens tirpalų egzistavimą.

Spektrinės analizės duomenys rodo, kad didžiąją dalį Marso vandenyje ištirpusių druskų sudaro magnio chloratas, magnio perchloratas ir natrio perchloratas.

Duomenis, patvirtinančius vandens egzistavimą Marse, NASA surinko iš Marso orbitoje besisukančio „Mars Reconaissance Orbiter“ zondo, kuriame sumontuotas spektrometras. Zondas tyrė keturis Marso regionus, kuriuose kai kuriais sezonais ant šlaitų išryškėdavo grioviai. Analizės duomenys rodo, kad visuose keturiuose regionuose esama šlapių druskų.

Skysto vandens atradimas mokslininkams suteikia vilties rasti ir gyvybę po Marso paviršiumi, mat manoma, jog skystas vanduo yra būtina gyvybės egzistavimo sąlyga.

NASA mokslininkas Johnas Grunsfeldas tikisi, kad šis atradimas taps dar viena priežastimi kuo greičiau surengti pilotuojamą misiją į Marsą.

Marso tyrimų programos vadovas Michaelas Mayeris sakė: „Prireikė ne vieno kosminio aparato ir kelių metų darbo, kad įveiktume šią paslaptį, bet dabar žinome, kad šios šaltos, tuščios planetos paviršiuje esama skysto vandens. Panašu, kad kuo daugiau tiriame Marsą, tuo daugiau sužinome, kaip būtų galima palaikyti gyvybę ir kur ateityje rastume išteklių, reikalingų gyvybei palaikyti“.

Šiuo metu Prancūzijoje esantis pagrindinis tyrimo autorius J. Ojha, konferencijoje dalyvavęs vaizdo transliacijos pavidalu, sakė, kad jis ir kolegos jau ne vienerius metus įtarė, kad Marse vandens yra, tačiau tik visai neseniai gauti paskutiniai įrodymai, patvirtinantys jo įtarimus.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.