Naujienų srautas

Mokslas ir IT2020.03.09 17:08

Kitąmet planuojami diegti išmanūs skaitliukai

LRT.lt 2020.03.09 17:08

Kitąmet Lietuvoje bus pradedami diegti išmanieji elektros skaitikliai. Šie skaitikliai turėtų padėti vartotojams lengviau suprasti ir analizuoti elektros suvartojimo duomenis ir taip efektyviau naudoti elektros suvartojimą, rašoma pranešime spaudai.

Siekiant motyvuoti vartotojus atkreipti dėmesį į efektyvų elektros vartojimą, ESO prisijungė prie Vilniaus universiteto (VU) mokslininkų vykdomo projekto „Kaip nekaininių priemonių taikymas gali padėti padidinti energetinį efektyvumą reikiamu metu“.

Projekto metu bus siekiama analizuoti, kaip išmanieji elektros skaitikliai ir išmaniosios programėlės teikiama informacija bei patarimai keičia Lietuvos namų ūkių elektros vartojimo įpročius bei tendencijas.

Siekiant įgyvendinti Europos Sąjungos (ES) energijos vartojimo efektyvumo tikslus iki 2025 m., net 80 proc. ES vartotojų turėtų naudotis išmaniaisiais elektros skaitikliais.

Lietuvoje pirmoji šių skaitiklių diegimo banga suplanuota 2021–2023 metais. Per šį laikotarpį išmaniųjų skaitiklių aprėptis leis apskaityti apie 90 proc. visos suvartojamos elektros energijos šalyje.

Vienas iš bendradarbiavimo su VU mokslininkais tikslų, kad iki kitų metų pradžios elektros vartotojus, jau turinčius automatizuotą apskaitą, pasiektų išmanioji programėlė, kuri būtų funkcionali ir informatyvi namų ūkiams.

Ši programėlė teiks ne tik duomenis apie valandinį elektros suvartojimą, bet ir rekomendacijas, kurios įgalintų elektros vartotojus priimti racionalius elektros vartojimo sprendimus. Išmaniosios programėlės pagalba tikimasi prisidėti ne tik prie vartotojų elektros sąskaitų mažinimo, bet ir prie tvaresnio visos Lietuvos elektros sistemos veikimo.

2017 m. ESO daugiau nei 3-juose tūkstančiuose namų ūkių vykdė automatizuotos apskaitos projektą. Bandomasis projektas parodė, kad dėl naujųjų elektros skaitiklių vartotojai per mėnesį vidutiniškai taupė iki 7 proc. elektros.

Programėlę planuojama sukurti iki kitų metų pradžios. Namų ūkiai, jau turintys automatizuotos apskaitos paslaugą, bus kviečiami dalyvauti tyrime, įvertinti mobiliosios programėlės teikiamą naudą, funkcionalumus. Projekto eigoje iš šio bendradarbiavimo tikimasi sukurti naujų rekomendacijų, kurios padėtų pateikti pasiūlymus vartotojams kaip racionaliau vartoti elektros energiją.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi