Mokslas ir IT

2020.03.04 13:30

Kas yra šis keistas Marso urvas ir kodėl jis gali būti tinkamiausia vieta gyvybei?

LRT.lt2020.03.04 13:30

Nors tai nėra kažkokio keisto kasybos eksperimento rezultatas, šis darinys iš tikrųjų yra tuščiaviduris. Tai yra unikalus lavos „vamzdis“, susidaręs senovės vulkaninio aktyvumo metu po Marso paviršiumi, skelbia „Science Alert“.

Šis vaizdas matomas vieno ugnikalnio vakariniuose šlaituose, kurių aplinkiniai regionai pasižymi nuostabiomis geologinėmis ypatybėmis.

Šį vaizdą „Mars HiRise“ užfiksavo dar 2011 m. Jis patraukė Marso mokslininkų dėmesį, nes buvo neįprastas.

Atidžiau apžiūrėjus šį objekta, paaiškėjo, kad taip atrodo permatomas paviršius, atsiveriantis į lavos „vamzdį“ žemiau. Jis yra tuščiaviduris, nes kartais lavos srautai gali kietėti paviršiuje, kol srautas tęsiasi žemiau. Tuomet tekanti lava gali nutekėti, palikdama lavos vamzdžių urvus.

Atlikus analizę, paaiškėjo, kad angos skersmuo yra apie 35 metrai. Skaldos krūvos, kurias galite pamatyti per angą, viršus yra maždaug 28 metrų gylyje.

Skaitmeninis reljefo žemėlapis leido mokslininkams apskaičiuoti medžiagos tūrį. Remiantis šiais skaičiavimais, skaldos krūva turėjo būti mažiausiai 62 metrų aukščio, tai reiškia, kad pati duobė prieš griūtį turėjo būti bent 90 metrų gylio.

Tokie lavos „vamzdžių“ urvai suteikia tam tikrą apsaugą nuo atšiaurios spinduliuotės, kuri pasiekia Marsą. Tai reiškia, kad tai gali būti geros vietos požeminėms bazėms įkurti.

Be to, jei ieškosime gyvybės ženklų Marse, urvai gali būti geriausias pasirinkimas.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.