Naujienų srautas

Mokslas ir IT2013.02.06 10:43

Pamirškite Marsą ir Venerą – ir vyrai, ir moterys yra iš Žemės, teigia ekspertai

LRT.lt 2013.02.06 10:43

Teiginiai, kad vyrai yra iš Marso, o moterys – iš Veneros tėra nesąmonės, sako ekspertai, kurie tvirtina, jog iš tiesų nėra jokių psichologinių skirtumų tarp abiejų lyčių. 

Teiginiai, kad vyrai yra iš Marso, o moterys – iš Veneros tėra nesąmonės, sako ekspertai, kurie tvirtina, jog iš tiesų nėra jokių psichologinių skirtumų tarp abiejų lyčių.

Įprasta teigti, kad moterys ir vyrai pasižymi skirtingomis asmeninėmis savybėmis, dėl kurių tampa tokie nepanašūs, jog galima teigti, kad jie atkeliavę iš skirtingų planetų.

Tačiau mintį, kad abiejų lyčių atstovai galvoja visiškai kitaip, paneigė tyrimas, nustatęs, jog tokios savybės, kaip užuojauta, nepriklauso tik vienos lyties monopoliui.

Nors kalbant apie kai kurias savybes, tokias kaip agresija, egzistuoja maži skirtumai tarp moterų ir vyrų, sutapimų yra tiek daug, kad nė vienos savybės negalima priskirti tik vyrams ar tik moterims, teigia tyrėjai.

Tai paaiškina, kodėl gėjų ar lesbiečių poros ginčijasi dėl tų pačių dalykų, kaip ir heteroseksualai. Anot psichologų, ne lytis, o individualūs charakterio bruožai sukelia nesutarimus santykiuose.

„Priešingai nei tvirtina populiariosios psichologijos knygų pavadinimai, tokie kaip „Vyrai yra iš Marso, moterys – iš Veneros“, netiesa, kad vyrai ir moterys apie santykius galvoja kokybiškai skirtingai“, – leidinyje „Journal of Personality and Social Psychology“ rašo tyrėjai.

Psichologai iš naujo analizavo 13 anksčiau atliktų tyrimų, kuriuose teigta, kad egzistuoja reikšmingi psichologiniai lyčių skirtumai. Tyrimai daugiausiai rėmėsi atsakymais į anketas.

Iš viso jie ištyrė 13,3 tūkst. žmonių duomenis, kur pateikta informacija apie 122 bruožus, tarp jų – intymumą, seksualumą ir taip vadinamąsias penkias pagrindines savybes, kurios, kaip teigiama, nulemia mūsų asmenybę – ekstraversiją, atvirumą, sukalbamumą, emocinį stabilumą ir sąžiningumą.

Jie nustatė, kad nors kai kuri stereotipinė veikla, pavyzdžiui, boksavimasis ir kosmetikos naudojimas, vienos lyties atstovams yra įprastesnis nei kitos, tokių skirtumų kalbant apie asmenines savybes nebuvo.

Nustatyta, kad dauguma tyrime dalyvavusių vyrų yra užjaučiantys, nors paprastai tokia savybė priskiriama moterims, o moterims dažnai gerai sekasi matematika, nors tai – labiau „vyriškas“ gebėjimas.

Tyrėjai aptiko skirtumų tarp abiejų lyčių, tačiau beveik visose srityse aptiktas ir nemažas kintamumas tarp tos pačios lyties atstovų, ir sutapimų tarp lyčių, o tai reiškia, jog negalima teigti, kad tam tikros savybės tiksliai „apibūdina“ būtent tos lyties atstovus.

Žmonės, kurie pasirodė stereotipiški vienoje srityje, nebūtinai buvo tokie kitoje, o tai reiškia, kad vyras, kuris labiau linkęs į agresiją, nebūtinai surinks daugiau taškų nei moteris matuojant kitas „vyriškas“ savybes, pavyzdžiui, matematinius gebėjimus, pridūrė tyrėjai.

„Žmonės apie lytis galvoja kaip apie atskiras kategorijas. „Berniukas ar mergaitė?“ – pirmas klausimas, kurį išgirsta naujagimio sulaukę tėvai. Lytis visą gyvenimą lieka pagrindine charakteristika, pagal kurią žmonės skirstomi“, – teigė tyrimo bendraautorius Harry Reisas iš Ročesterio universiteto.

„Mes nustatėme, kad vyrai ir moterys nėra besąlygiškai skirtingi žmonės. Gali būti savybių, kuriomis labiau pasižymi moterys ar vyrai, tačiau nėra taip, kad moterys ir vyrai šiomis psichologinėmis savybėmis skiriasi ryškiai ar esmingai“, – pridūrė jis. 

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi