Mokslas ir IT

2020.03.03 09:55

Unikalioje NASA nuotraukoje – milžiniškas senovės ežeras Sacharos dykumoje

LRT.lt2020.03.03 09:55

Prieš tūkstančius metų Sacharos dykuma buvo vešli ir žaliuojanti vieta, labiau panaši į savaną, kurioje klaidžiojo daugybė gyvūnų, o žmonės valgė daug žuvies. Dabartinėje dykumoje buvo didžiulis ežeras. Jis buvo didesnis nei Kaspijos jūra, didžiausias pasaulyje ežeras šiuo metu, skelbia „Live Science“.

Čado ežeras buvo 400 tūkst. kvadratinių kilometrų ploto ir buvo vadinamas megaežeru.

Maždaug prieš 7000 metų ši vieta tapo didžiule smėlio dykuma, kurią matome šiandien. Čado ežeras vis dar egzistuoja, tačiau tai yra tik buvusio telkinio šešėlis.

NASA Žemės observatorija užfiksavo šį neįtikėtiną vaizdą iš viršaus.

Topografijos misijos (SRTM) duomenys atskleidžia buvusius kranto ruožus, o JAV geologijos tarnybos (USGS) „Landsat 8“ palydovo padaryta nuotrauka parodo šių dienų ežerą.

Aukščio duomenys taip pat išryškina smėlio plyšius, susiformavusius palei šiaurės rytinį krantą. Iš šiaurės rytų pūtė vėjai, sukeldami sroves, kurios pastūmėjo smėlį ir nuosėdas į pietvakarius.

Prireikė vos poros šimtų metų, kad dabartinis Čado ežeras susitrauktų iki 350 kvadratinių kilometrų. Apie 40 milijonų žmonių, gyvenančių aplink šį ežerą, priklauso nuo ežero gėlo vandens ir išteklių, o tai reiškia, kad dėl per intensyvaus jo naudojimo ir dėl dykumėjimo ežeras ir toliau mažėja.

NASA Žemės observatorija padeda tirti mūsų planetą ir pažvelgti į mūsų praeitį.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.