Mokslas ir IT

2020.03.02 11:41

Vaikui nesiseka mokytis? Mokslininkai teigia, kad sunkumai susiję su smegenų jungtimis

LRT.lt 2020.03.02 11:41

Milijonai vaikų visame pasaulyje kenčia nuo mokymosi sutrikimų, pavyzdžiui, disleksijos ar kalbos suvokimo problemų. Tai susiję su tokiomis ligomis kaip dispraksija ar autizmo spektro sutrikimas (ASD).

Ilgai buvo manoma, kad specifinius mokymosi sunkumus galima susieti su tam tikrais smegenų regionais, tačiau dabar „Journal Biology“ paskelbtas tyrimas sukėlė abejonių šia prielaida, skelbia „Live Science“.

Pasak tyrėjų, mokymosi sunkumai yra susiję su smegenų jungtimis.

Manoma, kad 14–30 procentų vaikų ir paauglių visame pasaulyje turi pakankamai sunkių mokymosi sutrikimų, kad jiems prireiktų papildomos pagalbos. Tačiau šių sunkumų ir su jais susijusių būklių priežastis ilgą laiką buvo miglota, o tyrimai dažniausiai buvo skirti vienai konkrečiai diagnozei, pavyzdžiui, autizmui ar dėmesio stokos hiperaktyvumo sutrikimui.

Norėdami sužinoti daugiau, Kembridžo universiteto mokslininkai rinko duomenis apie šimtus vaikų, kuriems sunku mokytis. Tada jie perkėlė beveik 500 vaikų duomenis į dirbtinį tinklą. Tada komanda panaudojo metodą, vadinamą kryžminiu profiliavimu, kad nustatytų, ar tam tikri bruožai yra susiję su mokymosi sunkumais. Be kognityvinės informacijos, nervų tinklas tyrė vaikų smegenų nuotraukas.

Tyrėjai nustatė, kad smegenų struktūra negali paaiškinti mokymosi sutrikimų.

Tada mokslininkai pradėjo analizuoti smegenų jungtis. Komanda nustatė, kad vaiko smegenų „sujungtumas“ yra stipriai susijęs su jų pažinimo funkcijomis. Vaikai su blogai sujungtais smegenų tinklais dažniau turėjo problemų mokantis. Taigi atrodo, kad mokymosi sunkumai susiję ne tiek su konkrečiais smegenų regionais, kiek su susidarančiomis smegenų jungtimis.