Mokslas ir IT

2015.09.24 10:05

Lietuvio idėja pavergė pasaulį

Dažnas nerimauja, kad prie interneto jungiami įrenginiai užgriozdina būstus, o apie jų apsaugą susimąsto retas. Šios problemos sprendimą sugalvojo JAV gyvenantis lietuvis Einaras Gravrockas.  

Internetą namuose laidais ar belaidžiu „Wi-Fi“ ryšiu užtikrina nedidelė dėžutė, vadinama maršrutizatoriumi. Ji yra tarsi eismo reguliuotojas sankryžoje, užtikrinantis, kad įrenginiai iš interneto gautų tuos duomenis, kurių paprašyta.

Tačiau nei pačių duomenų, nei jų ypatybių maršrutizatorius neanalizuoja. Todėl E. Gravrockas su kolegomis sugalvojo šalia šio eismo reguliuotojo pastatyti policininką – „Cujo“.

Kūrėjų komanda akimoju sulaukė įvertinimo – įrenginį jau noriai perka JAV, tad rengiamasi pateikti užsakymą didžiulei gamintojų įmonei. Tad „Cujo“ steigėjas ir generalinis direktorius E. Gravrockas Lietuvoje gali didžiuotis ne tik garsiu proseneliu.

Saugo visus įrenginius

„Cujo“ – didelį puodelį primenantis įrenginys, kurio paskirtis – analizuoti tinklo duomenis ir, pastebėjus įtartiną veiklą, įspėti vartotoją apie galimus kenkėjus, įsilaužėlius ir kitas blogybes.

Standartiniai maršrutizatoriai to nedaro, todėl vartotojams tenka rūpintis antivirusinėmis programomis, ugniasienėmis ir kitais apsaugos būdais. Bet jau įdiegta programa nesaugo planšetinio kompiuterio, laikrodžio, televizoriaus, vaizdo kameros, žaidimų konsolės.

„Cujo“ kūrėjai žada, kad jų įrenginys tuo pasirūpins. Ir gins ne tiktai nuo virusų bei panašių kenkėjų, bet ir nuo programišių įsilaužimo.

Viršijo lūkesčius

Siekdami sužinoti, kokia gali būti tokio įrenginio paklausa, „Cujo“ kūrėjai nusprendė pasinaudoti grupinio finansavimo platforma „Indiegogo“. Praėjusią savaitę joje startavo kampanija, kurios rėmėjai produktą gali įsigyti išskirtinėmis sąlygomis.

Sėkmė pranoko visus startuolio įkūrėjų lūkesčius: jie tikėjosi per mėnesį surinkti 30 tūkst. dolerių, o dabar, praėjus savaitei, jau surinko triskart didesnę sumą.

Komandos entuziazmu ir ambicijomis netikinčius skeptikus „Cujo“ atstovas Vilius Žukauskas nuramino – rankoves jie jau pasiraitojo: „Mūsų prekė jau sukurta, ją jau išbandė nemažai vartotojų. „Indiegogo“ kampanija patvirtino mūsų intuiciją, kad ši prekė reikalinga, taigi galėsime pateikti didelį užsakymą gamintojui.“

„Cujo“ šiuo metu gaminamas JAV, kol kas jį galima užsisakyti tik internetu, bet kitąmet tikimasi prekybą pradėti ir įprastose technikos parduotuvėse.

Gins nuo atakų

Kaip sakė „Cujo“ IT specialistas Kęstutis Pakalniškis, jų technologija paremta mašininiu mokymusi, taigi įrenginys gali aptikti ir neutralizuoti ne tik žinomas, bet ir naujas atakas.

„Žinoma, vartotojai ir toliau naudosis antivirusinėmis programomis, skirtomis kompiuteriams. „Cujo“ – vienas saugumo sluoksnių, tikimės – pats svarbiausias“, – kalbėjo K. Pakalniškis.

Būgštaujančius dėl privatumo specialistas nuramino, kad „Cujo“ analizuoja tiktai statistinius tinklo duomenis (jie vadinami „NetFlow“), pavyzdžiui, iš kur, kam, kokiu protokolu jie keliauja. Pačių duomenų paketų jis netikrins, taigi nei privatumas, nei ryšio sparta nenukentės.

„Projekto sėkmė parodo, kaip svarbu šiandien jaustis namie saugiam ne tik nuo fizinio, bet ir internetinio įsilaužimo“, – sakė „Cujo“ steigėjas ir generalinis direktorius E. Gravrockas.

Jis pasidžiaugė, kad sėkmės sulaukė dirbdamas su lietuvių komanda.

Garsus prosenelis

E. Gravrockas gimė ir augo Kaune, vidurinę mokyklą baigė Švedijoje, o studijavo Pietų Kalifornijos universitete, vėliau šioje šalyje užsiėmė technologijų verslais.

Jo prosenelis Antonis Julijanas Gravrogcas – Lietuvos inžinierius mechanikas, siaurojo geležinkelio direktorius, Lietuvos laikinosios sostinės Kauno burmistras, Vytauto Didžiojo universiteto docentas, vienas pagrindinių 1923 m. Klaipėdos krašto sukilimo organizatorių. Kaune A. Gravrogko ir jo brolio Julijono garbei pavadinta viena Dainavos mikrorajono gatvė.