Mokslas ir IT

2020.03.01 13:13

Bandymai išsaugoti gepardus: po dirbtinio apvaisinimo gepardė atsivedė mažylių

LRT.lt 2020.03.01 13:13

Pirmą kartą pasaulyje gimė du gepardų jaunikliai, kurie buvo apvaisinti in vitro. Jų surogatinė motina jauniklių susilaukė vasario 19 dieną Kolumbo zoologijos sode Ohajo valstijoje.

Šis mokslo proveržis gali padėti išsaugoti sparčiai nykstančius gyvūnus.

Tai buvo tik trečiasis mokslininkų bandymas atlikti šią procedūrą gepardams, o visos ankstesnės pastangos buvo bevaisės. Taip apvaisinti kitas didžiąsias kates pavyksta labai retai. 1990 m. taip atsirado trys tigrų jaunikliai.

Biologinė jauniklių mama yra 7 metų gepardė, kurioa tikimybė susilaukti palikuonių buvo menka. Jos kiaušinėliai laboratorijoje buvo apvaisinti spermatozoidais, kurie anksčiau buvo paimti iš kitoje vietoje gyvenančio gepardo. Embrionai buvo implantuojami į trejų metų Izzy gimdą, kur jie išsivystė į vaisius. Šis procesas taip pat buvo vykdomas su skirtingais kiaušinių ir spermos donorais, implantuotais į skirtingo surogato gimdą (Izzy sesuo Ophelia), tačiau jis nebuvo sėkmingas.

Per Izzy 93 dienų nėštumo laikotarpį komanda atliko kelis nėštumo patikrinimus. Ji buvo tiriama ultragarsu, rentgeno spinduliais, atlikti kraujo tyrimai.

Mokslininkų komanda priežiūros pradėjo budėjimą, likus kelioms dienoms iki nustatytos datos. Viskas susiklosrė gerai ir patelė atsivedė 480 gramų ir 350 gramų mažylius.

Pasiekimas turi didžiulę reikšmę stengiantis išsaugoti gepardus, nes jis gali būti naudojamas palaikyti mažėjančios populiacijos genetinę įvairovę. Kibibi, biologinė mama, turi vertingų genų, kurių rizika niekada nebus perduota, tuo tarpu Izzy kraujo linija jau buvo gerai vaizduojama gepardo genetiniame registre.

Afrikoje dėl grėsmių gepardų populiacijai, įskaitant buveinių praradimą ir susiskaidymą, konfliktus su gyvuliais ir žvėrių augintojais, taip pat dėl nereguliuojamo turizmo yra tik 7500 pavienių gepardų. Dėl šio genetinio „kliūties“ padidėja kraujomaišos tikimybė, o tai reiškia, kad jaunikliai yra labiau linkę į ligas ir kitus fiziologinius sutrikimus.

Gepardų mažylių mirtingumas siekia 83 procentus.