Mokslas ir IT

2020.02.29 11:59

Mokslininkai atrado naują šizofrenijos tipą: smegenys atrodo, tarsi nebūtų pažeistos

LRT.lt 2020.02.29 11:59

Ne visiems šizofrenija sergantiems žmonėms būdinga ta pati pakitusi smegenų sandara, skelbia „Science Alert“.

Ištyrę daugiau nei 300 šizofrenija sergančių pacientų smegenis, mokslininkai teigia, kad jie nustatė du šio paslaptingo neurologinio sutrikimo neuroanatominius potipius. Pasak tyrėjų, vienas iš jų anksčiau nebuvo žinomas.

Šiandien šizofrenijos neurobiologija yra mažai suprantama, tačiau istoriškai tai buvo siejama su pilkosios medžiagos, smegenų audinio tipo, kuriame yra daugiausia neuronų, tūrio sumažėjimu.

Tai tipiškas ligos modelis, kuris nuolat pastebimas atliekant tyrimus, tačiau naujo tyrimo metu mokslininkai pastebėjo, kad kai kuriose tirtose smegenyse buvo stebėtinai daug sveikos pilkosios medžiagos.

„Daugybė kitų tyrimų parodė, kad šizofrenija sergančių žmonių smegenų audiniai yra žymiai mažesni nei sveikų smegenų. Tačiau bent trečdaliui pacientų, kuriuos apžiūrėjome, viso to nebuvo – jų smegenys buvo beveik visiškai normalios“, – aiškino radiologas Christos Davatzikos iš Pensilvanijos universiteto.

Vienintelis dalykas, kuris išsiskyrė, buvo padidėjęs bazinių ganglijų tūris. Tai smegenų dalis, kuri pirmiausia yra atsakinga už motorikos valdymą. Nors šizofrenija yra proto sutrikimas, trukdantis nuosekliai apdoroti tikrovės informaciją, tai taip pat gali sukelti fizinių problemų, tokių kaip judesių sulėtėjimas ir nerviniai tikai.

Tiesa, šie smegenų modeliai tiksliai neatitinka dabartinio šizofrenijos suvokimo. Tiesą sakant, „neuroanatominio heterogeniškumo“ idėja, kai kai kuriems žmonėms gali pasireikšti smegenų deficitas, o kitiems – ne, buvo pradėta svarstyti tik prieš kelerius metus.

„Šie rezultatai paneigia įprastą požiūrį, kad smegenų tūrio sumažėjimas yra bendras šizofrenijos požymis“, – daro išvadą autoriai.

Pasinaudodama dirbtiniu intelektu, komanda išanalizavo 307 šizofrenija sergančių pacientų ir 364 sveikų kontrolinių asmenų smegenų nuotraukas, suskirstydama juos į neuroanatominius potipius.

Iš viso beveik 40 procentų šizofrenija sergančių pacientų neparodė būdingo sumažėjusios pilkosios medžiagos tūrio. Kai kuriais atvejais jie pasižymėjo didesniu smegenų tūriu tam tikrose smegenų dalyse.

Nebuvo galima rasti aiškaus rezultatų paaiškinimo, įtakos nedarė nei vaistai, nei amžiaus ar kitų demografiniai veiksniai.

„Šiuo metu mes esame suglumę. Mes nežinome. Mes žinome, kad tyrimai, kurie visus šizofrenija sergančius pacientus sujungia į vieną grupę, kai ieškoma asociacijų dėl gydymo ar klinikinių priemonių, gali būti klaidingi“, – sakė mokslininkas.

Tyrimas publikuotas žurnale „Brain“.