Mokslas ir IT

2020.02.27 10:59

Mokslininkų eksperimentas: kuo brangesnį automobilį vairuoja, tuo rečiau praleidžia pėsčiuosius

LRT.lt2020.02.27 10:59

Naujo tyrimo metu nustatyta, kad prabangių transporto priemonių vairuotojai rečiau sustoja ir pėstiesiems leidžia kirsti kelią. Tyrimas parodė, kad sustojama 3 proc. rečiau, jei automobilio kaina yra didesnė 1000 dolerių, skelbia CNN. 

Nevados universiteto tyrėjai teigia, kad prabangių automobilių savininkai dažniau jaučia pranašumo prieš kitus eismo dalyvius jausmą, nes rečiau praleidžia pėsčiuosius.

Jie priėjo prie šios išvados atlikę eksperimentą: jie paprašė savanorių šimtus kartų eiti per gatvę ir filmavo, kada vairuotojai juos praleidžia ir kada nepraleidžia.

Gatvę pereiti bandydavo juodaodis vyras, juodaodė moteris, baltaodis vyras ir baltaodė moteris. Dažniausiai vairuotojai praleido baltaodę moterį, rečiausiai – juodaodį vyrą.

Įdomu tai, kad tyrėjai nustatė, jog tiksliausia prognozuoti, ar automobilis sustos, pagal jo kainą. Jie teigia, kad brangių automobilių savininkų atsiribojimas nuo kitų žmonių ir narcisizmo jausmas gali sukelti empatijos stoką pėstiesiems.

Atrasti ryšį tarp automobilio vertės ir nemandagaus elgesio kelyje pavyko ir kitiems mokslininkams: tą patvirtino ir Suomijos tyrėjų straipsnis, paskelbtas „Transport and Health“ žurnale.

Remiantis 1892 vairuotojų apklausa, kurią atliko Helsinkio universitetas, dažniau kelyje kitų nepastebi būtent prabangių automobilių vairuotojai.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt