Naujienų srautas

Mokslas ir IT2020.02.27 10:15

Mokslininkai pirmą kartą atrado gyvūną, kuriam nereikia deguonies

LRT.lt 2020.02.27 10:15

Jeigu jūs manėte, kad visiems gyvūnams reikia deguonies, jūs klydote. Mokslininkai atrado unikalų organizmą, kuriam nereikia kvėpuoti. Mažytis parazitas gyvena lašišos audinyje ir išsivysto taip, kad energijai gaminti nereikia deguonies, skelbia CNN.

„Tai yra puikus įrodymas, kad kartais mažiau yra daugiau“, – teigė Oregono valstybinio universiteto Mikrobiologijos katedros vyresnysis mokslo darbuotojas Stephenas Atkinsonas.

Mokslininkas yra vienas iš autorių, žurnale PNAS aprašusių dešimties ląstelių Henneguya salminicola.

„Kai galvojame apie gyvūnus, mes pirmiausia įsivaizduojame daugialąstes būtybes, kurioms išgyventi reikia deguonies, skirtingai nei daugeliui vienaląsčių organizmų, pavyzdžiui, bakterijų. Mes parodėme, kad yra bent vienas daugialąstis gyvūnas, kuris neturi genetinio priemonių rinkinio deguoniui naudoti“, – aiškino mokslininkas.

H. salminicola yra unikali gyvūnų rūšis, susijusi su medūzomis ir koralais. Gyvūnas gyvena lašišos viduje ir iš jos vagia paruoštas maistines medžiagas, todėl jam nereikia deguonies.

Pasak jo, komandos išvados praplečia „gyvūno“ apibrėžimą.

Anot mokslininkų, lašišos raumenyse organizmas formuoja mažas baltas cistas. Tai tikriausiai nekenkia žuvims ir negali užkrėsti žmonių.

Tačiau aplinkoje, kurioje gyvena žuvys, dažniausiai nėra deguonies, todėl parazitas išmoko išgyventi be deguonies. Tai pavayksta visiškai panaikinant mitochondrijų genomą. Mitochondrijos paverčia maistą energija daugelyje organizmų.

„Praradęs genomą, parazitas taupo energiją, nes nereikia kopijuoti genų dalykams, kurių jam nebereikia“, – teigė mokslininkas.

Tyrėjai tiksliai nežino, kuo parazitas minta vietoje deguonies, tačiau mokslininkas teigė manantis, kad parazitas absorbuoja iš savo šeimininko molekules, kurios jau gamina energiją.

Tyrėjas nemano, kad ši rūšis yra paskutinis gyvūnas, kuriam nereikia deguonies. Jis sakė, kad tikisi atrasti dar daugiau rūšių, kurios galėtų išgyventi be deguonies.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi