Mokslas ir IT

2020.02.26 17:02

Kas ir kodėl Antarktidoje sniegą nudažė raudonai?

LRT.lt 2020.02.26 17:02

Pasirodo, dėl tokios keistos sniego spalvos kalti dumbliai. Mokslininkai perspėja, kad dėl šylančio klimato ir rekordinės temperatūros dumbliai išplis ir dar labiau paspartins klimato kaitą, skelbia „Live Science“.

Antarktidoje šiuo metu yra vasara ir vyrauja rekordiškai aukšta temperatūra, o kintančio klimato „raudonu“ pranašu tapo ir raudonos spalvos sniegas.

Per pastarąsias kelias savaites ledas aplink Ukrainos Vernadsky tyrimų bazę buvo padengtas tuo, ką tyrėjai vadina „aviečių sniegu“. Ukrainos švietimo ir mokslo ministerijos „Facebook“ įraše – raudonai pasipuošęs sniegas.

Tas kraujas (arba „uogienė“, kaip tyrėjai jį vadina) iš tikrųjų yra raudonųjų pigmentų turinti dumblių rūšis, vadinama Chlamydomonas nivalis. Dumbliai klesti užšalusiame vandenyje ir žiemas praleidžia „miegodami“, o kai ateina vasara ir ištirpsta sniegas, dumbliai žydi, pasklinda raudonos sporos.

Šis reiškinys, kurį Aristotelis pastebėjo dar 3 amžiuje pr. Kr., gavo daugybę poetiškų pavadinimų.

Raudoną spalvą lemia karotenoidai (tie patys pigmentai, dėl kurių moliūgai ir morkos tampa oranžiniai), esantys dumblių chloroplastuose. Šie pigmentai taip pat sugeria šilumą ir apsaugo dumblius nuo ultravioletinės šviesos, leisdami organizmams pasisotinti vasaros saulės maistinėmis medžiagomis ir išvengti genetinių mutacijų.

Taip klesti dumbliai, bet dar sparčiau tirpsta ledas.

„Sniego žiedai prisideda prie klimato pokyčių“, – „Facebook“ parašė komanda. Dėl raudonos spalvos sniegas atspindi mažiau saulės šviesos ir greičiau ištirpsta. Dėl to susidaro vis daugiau ir daugiau ryškių dumblių.

Kuo daugiau šilumos sugeria dumbliai, tuo greičiau tirpsta ledas. Kuo daugiau ledo tirpsta, tuo greičiau dumbliai gali plisti.

Panašus ryšys skatina dumblių žydėjimą vandenynuose visame pasaulyje.