Mokslas ir IT

2020.02.26 13:17

Mokslininkai surado vaistus, kurie gali padėti patyrusiems sunkias stuburo traumas

LRT.lt 2020.02.26 13:17

Kai žmogus patiria traumą, dėl mūsų organizmo gebėjimo gaminti naujas kamienines ląsteles galime gana greitai pasveikti. Žinoma, šis mechanizmas veikia tik iki tam tikro lygio ir yra ribotas. Dabar mokslininkai skelbia, kad atrado būdą, kaip sustiprinti šią galią padidinant kamieninių ląstelių generavimo greitį.

Žurnale „Regenerative Medicine“ aprašoma, kaip mokslininkai sugebėjo stimuliuoti tokį procesą žiurkėse, kad galėtų atkurti sulaužytus stuburus. Šiuo metu neįmanoma išgydyti panašių žmonių sužalojimų, o tyrimo autoriai tikisi, kad jų technika vieną dieną galėtų padėti žmonėms pasveikti po sudėtingų traumų.

Tyrimo metu žiurkės gavu 2 vaistų kokteilį. Vienas iš jų įprastaiprastai skiriamas atliekant kaulų čiulpų transplantaciją, o kitas naudojamas šlapimo pūslei kontroliuoti. Dėl to žiurkių kaulų čiulpai pagamino daugiau mezenchiminių kamieninių ląstelių, kurios gali išsivystyti į kaulinį audinį.

Žiurkių stuburo sužalojimų vietoje pagreitėjo naujo kaulo formavimasis ir žaizdų gijimas.

„Mes žinome, kad reikia suaktyvinti kaulų ląsteles, tačiau, kai žala yra didelė, organizmas nesugeba to padaryti automatiškai“, – pranešime cituojama tyrimo autorė Sara Rankin.

„Mes tikimės, kad panaudodami šiuos vaistus kamieninėms ląstelėms mobilizuoti galėtume padidinti organizmo galimybes kovoti su sunkiais sužeidimais“, – pridūrė ji.

Minėti vaistai jau yra naudojami, todėl tyrėjai tikisi, kad bandymai su žmonėmis gali būti pradėti artimiausiu metu. Jei tokių tyrimų rezultatai bus tokie patys, tada šis gydymas galėtų padėti ne tik patyrusiems stuburo traumas, bet ir pagreitinti lūžusių kaulų gijimą ir netgi sutvarkyti pažeistus kitų organų audinius.