Naujienų srautas

Mokslas ir IT2020.02.25 16:42

Pirma tokia diagnozė pasaulyje: gydytojai moters šlapime aptiko alkoholio, nors ji jo nevartojo

LRT.lt 2020.02.25 16:42

Gydytojai pranešė apie pirmąjį tokį atvejį, kai moters šlapime atrado alkoholio, nors ji jo nevartoja.

Neįprastas atvejis nustatytas, kai Pitsburgo universiteto medicinos centro presbiterijos ligoninės gydytojai apžiūrėjo 61 metų moterį, nes ji turėjo būti įtraukta į kepenų transplantacijos laukiančiųjų sąrašą.

„Annals of Internal Medicine“ rašoma, kad moteris sirgo kepenų ciroze ir diabetu, ligomis, dažnai susijusiomis su alkoholio vartojimu.

Tačiau ji teigė, kad alkoholinius gėrimus vartoja ypač retai. Suprantama, kad gydytojai iš pradžių skeptiškai vertino šį teiginį, nes jos šlapimo tyrimai dėl alkoholio buvo teigiami. Gydytojai jai taip pat patarė kreiptis pagalbos dėl alkoholizmo, tačiau ji ir toliau teigė, kad negeria.

Tada gydytojai pastebėjo, kad jos šlapimo tyrimo metu nerasta etilo gliukuronido ir etilo sulfato, medžiagų, susidarančių suskaidžius etanolį (alkoholį). Be to, jos kraujyje etanolio taip pat nebuvo.

Keistos aplinkybės paskatino gydytojus atidžiau ištirti jos šlapimą. Jie atrado, kad moters šlapimo pūslė buvo kolonizuota su mielių paderme, vadinama Candida glabrata, – mikroorganizmu, kuris yra dalis normalios žmogaus mikrobiotos.

Jie paėmė mielių pavyzdžius ir stebėjo, ar jos fermentuojasi. Iš mėginių buvo pagamintas alkoholis.

Panašu, kad moters šlapimo pūslė veikė kaip alkoholio darykla. Norint gaminti alkoholį, reikia vandens ir cukraus, mielių ir sąlygų, kad nebūtų deguonies. Dėl anaerobinių (be deguonies) sąlygų mielės raugina cukrų į etanolį ir anglies dioksidą. Moters šlapime buvo cukraus, tai diabeto simptomas. Mielėmis, kurios kolonizavo jos šlapimo pūslę, sąlygos buvo idealios fermentacijai ir alkoholiui gaminti.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi