Mokslas ir IT

2020.02.23 23:13

VU mokslininkų sukauptos žinos gali būti pritaikytos kuriant dirbtinius organus ar akių chirurgijoje

Urtė Korsakovaitė, LRT TV naujienų tarnyba, LRT.lt2020.02.23 23:13

Lazerių srityje garsėjanti Lietuva pažėrė daugiau mokslinių tyrinėjimų. Nacionaline mokslo premija įvertinti trys mokslininkai, tiriantys lazerio impulsų ir skaidrių medžiagų sąveiką. Vilniaus universiteto (VU) lazerinių tyrimų centro profesoriai pasakoja, kad jų sukauptas žinias galima pritaikyti kuriant dirbtinius organus, rentgeno aparatus, jos gali būti naudingos akių chirurgijoje.

Apie darbą lazerių laboratorijoje vienas iš Lietuvos mokslo premijos laureatų profesorius Mikas Vengris sako galintis pasakoti dieną naktį. Jis kartu su kolegomis Mangirdu Malinausku ir Audriumi Dubiečiu įvertinti už 15 metų gyvenimo darbą.

„Mokslas yra daugiau nei žvejyba arba grybavimas – išeini į mišką arba prie ežero ir nežinai, užkibs ešerys, kuoja, rasi baravyką ar bruknių. Reikia žiūrėti lanksčiai, būti smalsiam ir eiti ten, kur tave smalsumas nuveda“, – tikina M. Vengris.

Panorama. Koronavirusas neatsitraukia: Italijoje – trečia auka, užsikrėtusiųjų jau virš 150 (su vertimu į gestų k.)

Smalsumas nuvedė mokslininkų keliais. Per penkiolika metų publikuota per šešis tūkstančius tyrėjų straipsnių.

„Anksčiau buvo „Physical review“ toks žurnalas, tai jame, jeigu pasižiūrėti, kas jame spausdino, tai visi didieji fizikos atradimai 20 amžiaus, pradedant Einšteinu ir visais kitais, visi buvo spausdinti „Physical review“. Mes, spausdindamiesi tokiuose žurnaluose, irgi rodome, kad mūsų mokslas yra to aukšto lygio“, – teigia VU Lazerinių tyrimų centro profesorius Audrius Dubietis.

Mokslininkai tyrė, kaip lazerio impulsai sąveikauja su skaidriomis medžiagomis. Jie pasakoja, kad žinias galima pritaikyti kuriant dirbtinius žmonių organus, rentgeno aparatus, informacija gali būti naudinga akių chirurgijai.

Pasak mokslininkų, Lietuvoje veikia apie 20 įmonių, kurios specializuojasi ir dirba su lazeriais. Ten galima pritaikyti sukauptas žinias ir plačiau garsinti Lietuvos vardą. Mokslininkai pasakoja, kad tokie apdovanojimai motyvuoja toliau dirbti ir kurti.

„Tai supranti, kad kažką prasmingo padarei, nors kaip mano kolega Mikas minėjo, tai yra mūsų nuotykiai, sakykime, laboratorijoje tiriant įvairias medžiagas, vyksmus, kažką atrandant naujo“, – pasakoja A. Dubietis.

Trys mokslininkai pasidalys daugiau nei trisdešimties tūkstančių eurų premiją.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt