Naujienų srautas

Mokslas ir IT2020.02.19 16:05

Savanoriai savaitę valgė nesveiką maistą. To užteko, kad suprastėtų jų atmintis

LRT.lt 2020.02.19 16:05

Savaitę riebų ir cukringą maistą valgę žmonės prasčiau atliko atminties testus, skelbia „The Guardian“.

Pasak mokslininkų, užtenka savaitę taip maitintis ir galima pakenkti smegenų veiklai. Tyrėjai išsiaiškino, kad po septynių dienų, per kurias orgnizmas gavo daug riebalų ir daug cukraus, jauni savanoriai, atlikdami atminties testus, gavo daug blogesnius įvertinimus.

Išvados rodo, kad po tokios mitybos žmonėms sunkiau reguliuoti apetitą, sutrinka smegenų srities, vadinamos hipokampu, veikla.

„Po savaitės tokios mitybos žmonės labiau nori greitų užkandžių ir šokolado, nors yra sotūs“, – teigė Sidnėjaus universiteto psichologijos profesorius Richardas Stevensonas. „Tai apsunkina pasipriešinimą ir priverčia valgyti daugiau, o tai savo ruožtu padaro daugiau žalos hipokampui. Sukuriamas užburtas persivalgymo ciklas“, – pridūrė jis.

Ankstesni tyrimai su gyvūnais parodė, kad riebus maistas ir cukrus kenkia hipokampui, smegenų sričiai, kuri atsakinga už atmintį ir apetito kontrolę. Pasiūlyta teorija, kad hipokampas įprastai blokuoja arba silpnina prisiminimus apie maistą, kai esame sotūs, todėl, žvilgtelėjus į tortą, neužplūsta prisiminimai apie tai, koks skanus gali būti tortas. „Kai hipokampas funkcionuoja ne taip efektyviai, jūs patiriate šį prisiminimų antplūdį, todėl maistas yra patrauklesnis“, – teigė profesorius.

Norėdami ištirti, kaip nesveika mityba veikia žmones, mokslininkai pasamdė 110 sveikų studentų, kurių amžius svyravo nuo 20 iki 23 metų. Eksperimento dalyviai įprastai maitinosi gana gerai. Pusė jų atsitiktine tvarka buvo paskirti į kontrolinę grupę, kuri savaitę valgė įprastą maistą. Kita pusė valgė riebų ir daug cukraus turintį maistą, pavyzdžiui belgiškus vaflius ar greitą maistą.

Tyrime nedalyvavusi Londono universitetinio koledžo profesorė Rachelė Batterham teigė, kad tai vienas pirmųjų tyrimų, kai buvo aiškinamasi, kokia maisto įtaka žmonių atminčiai ir apetito kontrolei.

„Šis tyrimas pateikė duomenų, patvirtinančių žalingą poveikį atminties ir apetito kontrolei, praėjus vos vienai savaitei. Tai gali parodyti ryšį tarp netinkamos mitybos ir hipokampo sutrikimo“, – sakė ji.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi