Mokslas ir IT

2020.02.18 13:41

Kada vaikai turi eiti miegoti? Švedijos mokslininkai naktinėjimą susiejo su nutukimu

LRT.lt2020.02.18 13:41

Naujas tyrimas susiejo vėlesnį vaikų ėjimą miegoti su padidėjusia nutukimo rizika. Visgi mokslininkai sako, kad tėvai neturėtų liepti ikimokyklinio amžiaus vaikams eiti miegoti anksčiau, vien tik išgirdę tokias tyrimo išvadas, skelbia CNN.

„Mamos ir tėčiai turėtų atidžiau planuoti maitinimo ir miegojimo laiką“, – sakė dr. Claude‘as Marcusas, Švedijos Karolinska instituto pediatrijos profesorius ir tyrimo, kurį antradienį paskelbė žurnalas „Pediatrics“, autorius.

Mokslininkai tyrė 107 vaikus Švedijoje. 64 tirtų vaikų bent vienas tėvas turėjo antsvorio arba buvo nutukęs.

Tyrėjai matavo kiekvieno vaiko (amžius 1–6 metai) svorį, ūgį ir juosmens apimtį. Pradėjus tyrimą, visi vaikai buvo panašaus sudėjimo. Ėjimo miegoti laikas buvo nustatomas septynias dienas iš eilės kartą per metus. Tą padaryti padėdavo ant vaiko riešo esantis išmanusis įrenginys.

Mokslininkai nustatė, kad vaikai, kurie įprastai eidavo miegoti vėliau (po 21 val. vakaro), tyrimo pabaigoje pasižymėjo didesniu KMI (kūno masės indeksu) ir platesniu juosmeniu.

„Šis vaikų migdymo vėlesniu paros metu faktorius išsiskyrė. Jis buvo siejamas su padidėjusiu svoriu, tačiau tai, ką mes atradome, yra tik asociacija. Jei paguldytumėte vaikus miegoti anksčiau, ar tai ką nors pakeistų? To mes nežinome", – aiškino mokslininkas.

Pasak jo, tai galėtų būti vienas iš bendro gyvenimo būdo požymių, dėl kurio vaikai labiau rizikuoja turėti antsvorio, o svoris nėra tiesiogiai susijęs su ėjimo miegoti metu.

Jis pažymėjo, kad vaikų ėjimo miegoti laikas visame pasaulyje labai skiriasi, pavyzdžiui, kai kuriose šalyse vaikai nuolatos guldomi miegoti daug vėliau, nei tyrimo metu nustatyta riba.

„Mano asmeninė hipotezė yra ta, kad tai daugiau nereguliaraus gyvenimo žymuo“, – sakė mokslininkas.

Kitų mokslininkų darbuose galima rasti informacijos, kad vaikų nutukimą gali lemti prie ekranų praleistas laikas, per mažas fizinis aktyvumas. Tiesa, kai kurie smegenų regionai, reguliuojantys miego ir pabudimo ciklus, taip pat atsakingi už alkio ir sotumo pojūčius.

Pagrindinis tyrimo trūkumas – nedidelis jame dalyvavusių vaikų skaičius. Visgi tyrėjai sugebėjo objektyviai nustatyti miego ypatybes naudodamiesi įrenginiu ant riešo, o ne remdamiesi tėvų ir vaikų perduota informacija, kuri dažniausiai būna nepatikima.

Ankstesniais tyrimais nustatyta, kad trumpesnė miego trukmė yra susijusi su padidėjusia nutukimo rizika vaikystėje. Tačiau C. Marcuso komandos atliktas tyrimas parodė, kad nesvarbu, kiek laiko vaikas miegojo, eidamas miegoti po 21 val., jis didino nutukimo riziką.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.