Mokslas ir IT

2020.02.17 18:19

Grupę „Starlink“ palydovų iškėlusi „SpaceX“ raketa nepataikė nusileisti ant platformos

BNS2020.02.17 18:19

JAV bendrovės „SpaceX“ raketa „Falcon 9“ pirmadienį sėkmingai iškėlė dar 60 kuriamo pasaulinio interneto ryšio tinklo „Starlink“ palydovų, bet jos daugkartinio naudojimo pirmoji pakopa nepataikė nusileisti ant Atlanto vandenyne plaukiojančios platformos ir nukrito į vandenį.

Kaip pranešė „Spacex“, raketos, 10 val. 5 min. vietos (17 val. 05 min.) Lietuvos laiku pakilusios iš Kanaveralo kyšulio Floridoje, pirmoji pakopa turėjo sklandžiai nusileisti ant plaukiojančios platformos „Of Course I Still Love You“ už 630 km nuo starto vietos.

Ši „Falcon 9“ pakopa į kosmosą buvo paleista jau ketvirtą kartą.

Naujoji „Starlink“ palydovų grupė turėjo būti iškelta į elipsinę orbitą, kurios aukštis – nuo 212 iki 386 kilometrų. Patikrinus, kaip jie veikia, palydovai turės užimti individualias orbitas 550 km aukštyje, naudodami savo joninius variklius. Anksčiau visi „Starlink“ palydovai pirmiausiai būdavo iškeliami į apskritą orbitą.

Ši „Starlink“ palydovų grupė – jau penktoji, iškelta į orbitą. Pirmieji 60 šio tinklo palydovų buvo iškelti pernai gegužės pabaigoje. Antroji grupė startavo lapkritį, trečioji ir ketvirtoji – praeitą mėnesį.

„SpaceX“ planuoja sukurti tinklą, sudarytą iš 12 tūkst. šio tipo palydovų, o galiausiai jų skaičių padidinti iki 30 tūkstančių. Ilgainiui „Starlink“ turi užtikrinti plačiajuostį interneto ryšį bet kuriame mūsų planetos kampelyje. Manoma, kad šis projektas kainuos apie 10 mlrd. JAV dolerių.

„SpaceX“ vadovas Elonas Muskas (Ilonas Maskas) sakė, kad „Starlink“ galės pradėti veikti minimaliu režimu, kai į orbitą bus iškelta 360 palydovų. Vidutiniai tinklo pajėgumai būtų užtikrinti sukūrus 720 aparatų tinklą.

„SpaceX“ – ne vienintelė bendrovė, kurianti pasaulinio palydovinio interneto ryšio sistemas. Panašius tinklus planuoja sukurti „OneWeb“, „Telesat“, „LeoSat“ ir „Amazon“.

„OneWeb“ pernai vasarį jau paleido į orbitą pirmuosius šešis savojo tinklo palydovus.