Naujienų srautas

Mokslas ir IT2020.02.16 18:22

Unikalios vienos ryškiausių žvaigždžių nuotraukos leidžia geriau suprasti jos virsmą

LRT.lt 2020.02.16 18:22

Viena ryškiausių Oriono žvaigždžių, esančių 700 šviesmečių nuo Žemės, garsėja savo raudona spalva. Visgi astronomai pastebi, kad jos ryškis sumažėjo, o tai greičiausiai reiškia, kad baigiasi reakcijoms vykti reikalingas vandenilis. Belgijos astronomams pavyko padaryti unikalias nuotraukas ir užfiksuoti žvaigždės virsmą.

Tokios raudonosios gigantės iprastai visa vandenilį sudegina per 10 milijonų metų. Astronomų teigimu, Betelgeuse turėtų virsti antrojo tipo supernova per ateinančius šimtą tūkstančių metų, tačiau kada tai tiksliau nutiks kol kas nežinoma.

Astronomus intriguoja tai, jog tai būtų pirmas kartas kai jie naujomis technologijomis galėtų stebėti tokią žvaigždės „mirtį“ mūsų galaktikoje. Tiesa, ryškio sumažėjimą gali lemti ir kiti veiksniai, pavyzdžiui, dujų ir dulkių išsiveržimai, sumažinantys žvaigždės paviršiaus švytėjimą.

Belgijos astronomų komanda nuo 2019 m. gruodžio mėnesio tyrinėjo šį įvykį ir užfiksavo stulbinantį naują žvaigždės paviršiaus vaizdą. Je taip pat stebėjo ją 2019 m. sausio mėnesį, todėl mes galime matyti, kaip žvaigždė pasikeitė per metus.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi