Naujienų srautas

Mokslas ir IT2020.02.14 17:57

Numetė ledo gabalą į 140 m skylę, o garsas priminė lazerinių ginklų mūšį

LRT.lt 2020.02.14 17:57

Ar kada pagalvojote, kokį garsą sukeltų giliu ledo šuliniu krentantis ledo gabalas? Mokslininkai tai išbandė, o tokio garso tikriausiai nesitikėjo niekas.

Vaizdo įrašas, kuriame girdėti krentančio ledo gabalo sukeliami garsai, tarsi virusas paplito internete, kai geochemikas Johnas Higginsas juo pasidalino socialiniame tinkle „Twitter“. Tačiau mokslininkai gali paaiškinti ne tik šiuos neįprastus garsus, bet ir tai, kodėl Antarktidoje gręžia tokias gilias skyles.

Ledo pavyzdžiai gali suteikti daug informacijos apie klimatą ir atmosferos sąlygas praeityje.

Šiuo atveju jie ieškojo dujų burbuliukų, įstrigusių ledo šerdyse, kuriuose yra anglies dioksido, metano ir kitų dujų pavyzdžių.

Toks keistas ledo kritimo garsas susijęs su reiškiniu, žinomu kaip Doplerio efektas. Tai bangos dažnio ir bangos ilgio pokytis, kurį sukelia bangos šaltinio ir jį stebinčiojo atstumo pasikeitimas.

Paprastas pavyzdys yra garso pokytis, kai pro šalį važiuoja specialiųjų tarnybų transportas su sirena. Garso bangos yra suspaudžiamos, kai jos tampa arčiau, ir išsitempia, kai jos patenka toliau, sumažindamos dažnį ir aukštį.

Kai ledas atsitrenkia į gręžinio dugną, garsas sklinda ne tik tiesiai į viršų, todėl girdime unikalų trūkčiojantį garsą.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi