Naujienų srautas

Mokslas ir IT2020.02.15 21:16

Unikalūs angliavandeniai motinos piene gali pagerinti kūdikių vystymąsi

LRT.lt 2020.02.15 21:16

Kūdikio raidai įtakos turi įvairūs veiksniai, įskaitant motinos pieną. Nauji Kalifornijos tyrėjų duomenys rodo, kad tam tikras motinos piene esantis angliavandenis, žinomas kaip oligosacharidas 2'FL, pagerina kognityvinį kūdikių vystymąsi, skelbia Los Andželo vaikų ligoninė.

„2’FL“ vaidmuo neurologiniame vystymesi anksčiau buvo tiriamas atliekant tyrimus su gyvūnais, tačiau šis darbas, paskelbtas „PLOS One“, yra pirmasis, tiriantis jo poveikį žmonėms.

Komanda tyrė 50 motinų, maitinančių kūdikius krūtimi, pieno sudėtį Los Andželo vaikų ligoninėje (CHLA).

Mokslininkai panaudojo metodą, vadinamą mediacijos analize, siekdami nustatyti minėto oligosacharido poveikį motinos pienui. Kognityvinė raida buvo matuojama naudojant standartinę Bayley-III skalę, kūdikių ir mažų vaikų raidos testą.

Jie nustatė, kad 1 mėnesio kūdikiai, kurių testo rezultatai geresni, buvo tie, kurių motinos piene buvo daugiau minėtos medžiagos, tačiau tiriant šešių mėnesių amžiaus kūdikius esminio poveikio nerasta. Tai rodo, kad iš pradžių ši medžiaga duoda daugiau naudos.

„Šis sustiprėjęs kognityvinių gebėjimų vystymasis per pirmuosius dvejus gyvenimo metus kelia klausimą dėl galimo ilgalaikio pieno poveikio vaikui mokykloje ir už jos ribų“, – teigia tyrimo autorė dr. Paige Berger.

„Mes žinome, kad motinos piene yra daugybė skirtingų junginių ir jo sudėtis yra dinamiška – bėgant laikui ji kinta ir kiekvienos motinos pienas yra unikalus. Mes taip pat norėjome nustatyti laiką, kada oligosacharidas yra pats svarbiausias vaiko raidai“, – aiškino dr. Michaelas Goranas.

Tyrimas turi keletą trūkumų, susijusių su imties dydžiu, be to, pieno mėginiai nebuvo atrinkti atsitiktine tvarka. Taip pat visos tirtos moterys buvo iš panašios socialinės ir ekonominės grupės, vienos tautybės. Tai neleidžia gautų rezultatų apibendrinti.

Vis dėlto, jei tolesni tyrimai patvirtins šį poveikį, medžiagos gali būti pridedama į mišinukus, kuriais maitinami kūdikiai.

Pasak mokslininkų, toms moterims, kurios negali maitinti krūtimi arba gali tai daryti tik trumpą laiką, toks kūdikio maisto priedas būtų naudingas ir galėtų stiprinti pažintinius kūdikių gebėjimus.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi