Naujienų srautas

Mokslas ir IT2020.02.16 10:31

Kova su vėžiu: ar bus sukurtas testas, leisiantis aplenkti piktybinius auglius

LRT.lt 2020.02.16 10:31

Genetinių mutacijų tyrimai leistų sukurti unikalius testus, kurie vėžį padėtų nustatyti daug anksčiau, skelbia „The Guardian“.

Remiantis išsamiausiu genetinių mutacijų, dėl kurių sveikos ląstelės virsta piktybinėmis, tyrimu, ankstyvieji vėžio požymiai gali pasirodyti metus ar net dešimtmečius iki diagnozės nustatymo.

Išvados, pagrįstos daugiau kaip 2500 navikų ir 38 vėžio rūšių mėginiais, atskleidžia ilgesnį, nei tikėtasi, laiko tarpą, kurio metu pacientai galėtų būti ištirti ir gydomi ankstyviausiose ligos stadijose.

„Mus labiausiai nustebino tai, kad kai kurie genetiniai pokyčiai įvyko prieš daugelį metų iki diagnozės nustatymo, kol dar nebuvo kitų vėžio kitų požymių, o tie pokyčiai gali būti pastebimi ir normaliame audinyje“, – teigė tyrimo bendraautorė Clemency Jolly iš Francis Cricko instituto Londone.

„Šių modelių atrakinimas reiškia, kad dabar turėtų būti įmanoma sukurti naujus diagnostinius testus, kurie identifikuotų vėžio požymius daug anksčiau“, – sakė dar vienas tyrimo autorius Peteris Van Loo.

Tyrimas atskleidė, kad maždaug pusė ankstyviausių mutacijų įvyko tik devyniuose genuose, o tai reiškia, kad yra palyginti nedidelis įprastų genų fondas, kuris paskatina ląsteles tapti piktybinėmis.

Ateityje gali būti įmanoma tokias mutacijas atpažinti naudojant vadinamąsias skystas biopsijas – genetinius testus, kuriais nustatomos kraujyje esančios laisvai plūduriuojančios DNR mutacijos, kurios gali parodyti navikų buvimą kitoje kūno vietoje.

„Galima būtų pamėginti nustatyti šias (ankstyvas mutacijas) ir padaryti jų nuotraukas, kurie buvo teigiami“, – sakė Peteris Van Loo.

Mokslininkų omanda išanalizavo ir suklasifikavo beveik 2 700 vėžio mėginių genomų ir nustatė mutacijas 38 skirtinguose navikų tipuose.

Žmogaus ląstelėse vyksta milijardai mutacijų, tačiau tik nedaugelis jų sukelia vėžį. Tyrėjai tyrė, kiek kartų vienas toks pakitimas buvo pakartotas ir nukopijuotas visose chromosomose.

Pasinaudodami anglies datavimo metodu, jie sugebėjo atkurti tvarką, kuria remiantis vėžio ląstelių genomai pradėjo kaupti klaidas ir galiausiai pernešė didelius segmentus, kurie buvo nukopijuoti. Komanda nustatė, kad šios mutacijos įvyko ypač anksti sergant kiaušidžių vėžiu, taip pat dviejų rūšių smegenų vėžiu: glioblastoma ir meduloblastoma.

Tyrimas publikuotas žurnale „Nature“.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą