Naujienų srautas

Mokslas ir IT2020.02.15 11:31

Pasikartojantys signalai iš kosmoso: mokslininkai aiškina, kodėl juos siunčia ne ateiviai

LRT.lt 2020.02.15 11:31

Visatoje yra daug dalykų, kuriuos dar turime suprasti. Šį kartą buvo atrastas radijo bangų žybsnis (FRB), kuris kartojosi tam tikro laiko intervalu ir sklido iš to paties šaltinio. Ar tai gali būti nežemiškos gyvybės formos bandymas susisiekti su mumis? Mokslininkai tuo abejoja, skelbia „Science Alert“.

Mes vis dar nežinome, kas sukelia šiuos nepaprastai galingus milisekundžių radijo bangų žybsnius už milijardų šviesmečių.

Astronomai jau žino, kad sklindantys radijo signalai gali kartotis, tačiau pirmą kartą stebėjimų istorijoje identifikuotas radijo signalų pasikartojimas su vienodais periodais ir iš to paties šaltinio.

Greitieji radijo žybsniai (FRB) yra milisekundžių radijo bangų pliūpsniai, sklindantys per kosmosą.

Daugelis iš jų nesikartoja ir tik penki iš 100 buvo susieti su tam tikru šaltiniu galaktikoje.

Labai sudėtinga rasti kosminį reiškinį, kuris visiškai paaiškintų šių pliūpsnių susidarymą. Stiprios, labai įmagnetintos neutroninės žvaigždės, vadinamos magnatais, yra gana geros kandidatės, tačiau kyla abejonių, ar jos gali skleisti tokio tipo energiją, kuri aptinkama radijo žybsniuose.

Tačiau tai, kad iki šiol nėra tikslaus paaiškinimo, dar nereiškia, kad turėtume automatiškai galvoti apie ateivius, kaip buvo pasiūlyta daugybėje antraščių.

„Ateivių minėjimas tapo per daug sistemingu, per lengvu ir per daug sensacingu būdu atkreipti visuomenės dėmesį ... Tai man primena žmonių istoriją, kai visi procesai buvo aiškinami dievų buvimu ir valia“, – teigė planetų mokslininkas ir astrobiologas Charley Lineweaveris iš Australijos nacionalinio universiteto (ANU).

Mūsų radijo signalas nukeliautų juokingus 125 šviesmečius

2017 m. kai kurie fizikai siūlė, kad šie signalai galėtų būti radiacija, sklindanti iš nežinomos gyvybės formos kosminių laivų varomųjų sistemų. Kiti teigė, kad tai gali būti bandymas bendrauti.

„Mano supratimu, kol kas turimi įrodymai negali paneigti tokių paaiškinimų“, – sakė fizikas Paulas Ginspargas iš Kornelio universiteto. Pasak jo, vien tai, kad negalime paneigti tokių paaiškinimų, dar nereiškia, kad jie yra teisingi. Yra šimtai kitų variantų, kurie visiškai nesusiję su ateiviais.

Geriau suprasti tokių signalų kilmę trukdo ir sunkiai suvokiami atstumai, kai kurie šaltiniai yra nutolę per milijardą šviesmečių.

Kaip pažymėjo SETI instituto astronomas Sethas Shostakas, vien tai yra pakankama priežastis paneigti hipotezę, kad FRB yra ateivių komunikacijos dalis.

„Kaip ateiviai galėtų būti ištyrę ir užėmę tiek daug visatos, kad galėtų transliuoti tokio paties tipo signalus? Nuo Didžiojo sprogimo vargu ar pakako laiko koordinuoti tokio masto komandinį darbą, net jei galite pagalvoti apie jo priežastį ir prasmę!“ – rašė jis.

Kad pliūpsniai būtų dirbtiniai, technologiškai pažengę turėtų būti bent 100 skirtingų svetimų rūšių. Reikėtų išsiųsti itin galingą signalą, kad jis mus pasiektų.

Atsižvelgiant į kontekstą, čia, Žemėje, mes sukūrėme tik tokią technologiją, kuri radijo bangas galėtų skleisti į kosmosą prieš maždaug 125 metus. Tai reiškia, kad bet koks radijo ryšys iš Žemės būtų nukeliavęs ne daugiau kaip 125 šviesmečius. Signalui pasklidus, jis būtų per silpnas, kad būtų aptinkamas.

Tai nereiškia, kad labiau išsivysčiusi civilizacija negalėjo sukurti galingo signalo, bet yra dar viena problema. Visos šios hipotetinės ateivių civilizacijos turėjo sukurti savo technologijas vienu metu, kad visi jų signalai Žemę pasiektų per tuos pačius keletą metų.

Ar esame vieni?

Iki šiol neturime įrodymų, kad kažkur visatoje egzistuoja kitos intelektualios, pažengusios civilizacijos. Šis įrodymų trūkumas yra gana paradoksalus atsižvelgiant į Drake'o lygtį, kuri tarsi rodo, kad tokių civilizacijų turėtų būti daug.

Bet ar tikrai? Juk iš daugybės rūšių Žemėje tik žmonėms būdingas intelektas.

„Mano biologinės evoliucijos Žemėje suvokimas yra toks, kad žmogaus intelektas nėra konvergencinis evoliucijos bruožas“, – pasakojo Charley Lineweaveris.

Pasak jo, turimi duomenys apie evoliuciją Žemėje rodo, kad mūsų artimiausi visatos giminaičiai yra būtent Žemėje.

Taigi yra logiškų priežasčių manyti, kad keistosios radijo bangos yra natūralios kilmės. Labai panašiai buvo kalbama ir apie tarpžvaigždinį objektą „Oumuamua“, kuris yra dar vienas entuziazmo dėl ateivių civilizacijos pavyzdys. O vėliau buvo įrodyta, kad tai natūraliai susiformavęs objektas.

„Aš manau, kad geriausias argumentas, paneigiantis ateivių hipotezę, yra tas, kad mes matome šiuos radijo pliūpsnius su visokiomis keistomis savybėmis (kai kurie platūs, kai kurie siauri, kai kurie poliarizuoti, kiti ne, kai kurie turi kelis impulsus, kai kurie turi vieną impulsą)", – teigė astronomas.LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi