Naujienų srautas

Mokslas ir IT2020.02.14 15:11

Pamirškite pirštų atspaudus ir veido atpažinimą: kariškiai sukūrė lazerį, kuris žmones atpažįsta iš širdies plakimo

LRT.lt 2020.02.14 15:11

JAV kariškiai netrukus galės jus identifikuoti didžiulėje minioje. Jie tai darys ne pagal veidą ar eiseną, bet pagal unikalų širdies ritmą. Pentagonas sukūrė ir išbandė lazerį, galintį nuskaityti ir atskirti jūsų širdies plakimą iš 200 m atstumo, skelbia „Live Science“.  

„Jetson“, naujoji lazerių sistema, buvo sukurta kovoti su terorizmu. Sistema sukurta JAV specialiųjų pajėgų prašymu, pranešė „MIT Technology Review“.

Ir skirtingai nuo kai kurių identifikavimo metodų, kurių pagrindas yra biometrija (unikalūs anatominiai ar elgesio bruožai), širdies plakimą nustatantis infraraudonųjų spindulių lazeris gali būti toli nuo objekto. Pasak jo kūrėjų, lazeris gali užfiksuoti širdies plakimą net tada, kai žmogaus krūtinę dengia stori drabužiai.

Tinklainės forma ir pirštų atspaudai jau seniai buvo pripažinti kaip unikalūs biomarkeriai, kuriuos galima naudoti tapatybei nustatyti. Per pastarąjį dešimtmetį atsirado technologijų, kurios gali aptikti dar daugiau biomarkerių, tokių kaip venų raštai ir kūno kvapas, taip pat širdies plakimas.

Pavyzdžiui, „Nymi“ apyrankė atpažįsta žmones pagal širdies plakimą ir siunčia patvirtinimą į išmaniuosius įrenginius „Bluetooth“ ryšiu.

Naujasis lazeris užfiksuoja širdies plakimą iš gana didelio atstumo pasinaudodamas vibrometrija – bekontakčiu metodu, matuojančiu paviršiaus vibraciją. Tada lgoritmai paverčia širdies ritmo modelius unikaliu širdies signalu.

Tiesa, dabartinei „Jetson“ versijai reikia 30 sekundžių, kad ji surinktų duomenis apie širdies plakimą. Tai gana didelis apribojimas, kuris trukdo, kai žmonės juda.

Kitų tipų tolimojo biometrinio atpažinimo, pavyzdžiui, veido atpažinimo, tecgnologijos nėra tobulos, nes sistemą galima apgauti, jei veidai net iš dalies uždengti, o širdies ritmą žmogui sunku sąmoningai pakeisti.

Tokia sistema gali būti naudojamas kaip papildomas įrankis, kai nėra galimybės naudotis įprastesnėmis veido atpažinimo sistemomis.

Eksperimentai parodė, kad ši sistema gali atpažinti asmenis 95 proc. tikslumu. „Jetson“ sistemos su galingesniais infraraudonųjų spindulių lazeriais turėtų sugebėti aptikti asmenis dar didesniais atstumais.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi