Naujienų srautas

Mokslas ir IT2020.02.13 14:17

Tymai ant daiktų paviršiaus išlieka 2 valandas, o kiek laiko pavojų kelia koronavirusai?

LRT.lt 2020.02.13 14:17

Jei naujasis koronavirusas 2019-nCoV (dabar oficialiai pavadintas COVID-19) yra panašus į jo šeimos narius, naujas tyrimas rodo, kad jis ant objektų paviršiaus galėtų išgyventi daugiau nei savaitę, skelbia „Science Alert“.

Remiantis JAV ligų kontrolės ir prevencijos centru, „šiuo metu neaišku, ar žmogus gali užsikrėsti 2019-nCoV, paliesdamas objektą, ant kurio yra virusas, o vėliau liesdamas burną, nosį ar akis."

Apie naująjį virusą nėra žinoma daug, todėl tyrėjai ieško atsakymų tirdami panašius koronavirusus, tokius kaip SARS ir MERS.

Išanalizavę 22 panašių virusų tyrimus, mokslinnkai nustatė, kad patogenai gali išlikti ant paviršiaus ir kelti pavojų kambario temperatūroje iki devynių parų. Pavyzdžiui, tymų virusas ant paviršių gali išlikti iki dviejų valandų.

Pripažįstama, kad devynios paros yra ilgiausia galima trukmė, tačiau vidutiniškai, tyrėjai teigimu, ši virusų šeima gali išgyventi nuo keturių iki penkių dienų ant įvairių medžiagų, tokių kaip aliuminis, mediena, popierius, plastikas ir stiklas.

Kai kurie koronavirusai, galintys užkrėsti tik gyvūnus, galėtų išlikti ilgiau nei 28 dienas.

„Žema temperatūra ir didelis oro drėgnumas pailgina jų gyvavimo trukmę“, – sako Greifsvaldo universiteto ligoninės gydytojas Gunteris Kampfas. Norėdami sumažinti koronavirusų plitimą, naujojo tyrimo autoriai siūlo ligoninėms dezinfekuoti paviršius įvairiais tirpalais, pagamintais iš natrio hipochlorito, vandenilio peroksido ar etanolio.

Tyrimo metu jie nustatė, kad šios konkrečios PSO rekomendacijos yra „labai veiksmingos“ prieš SARS ir MERS.

„Buvo išanalizuoti įvairūs koronavirusai ir visi rezultatai buvo panašūs“, – teigia virusologė Eike Steinmann iš Hanoverio Leibnizo universiteto.

Tačiau nė vienas iš virusų nebuvo COVID-19, todėl komanda nurodė, kad neturi duomenų apie tai, ar rankos gali būti užkrėstos koronavirusu po kontakto su pacientu ar palietus užterštus paviršius.

Nors MERS nepersiduoda žmogaus organizmui taip lengvai kaip kiti koronavirusai, SARS plinta gana efektyviai, kai užkrėstas asmuo čiaudėja ar kosėja. Jei gleivinė nusėda ant paviršiaus ir vėliau ją liečia žmogus, ji gali užkrėsti, net jei kontaktas įvyksta, praėjus kelioms dienoms po pirminio poveikio.

Tyrimas paskelbtas „Journal of Hospital Infection“.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą