Mokslas ir IT

2020.02.13 11:57

Atominiai „grybukai“: Černobylio spinduliuote mintantys grybeliai gali apsaugoti astronautus

LRT.lt2020.02.13 11:57

Černobylyje augantys grybeliai gali padėti apsaugoti žmones ir įrangą Tarptautinėje kosminėje stotyje. Mokslininkai atrado, kad dalis grybelių Černobylio atominėje elektrinėje maitinasi žmogui kenksminga spinduliuote, skelbia Johnso Hopkinso universitetas.

Grybeliai pirmą kartą Černobylyje buvo atrasti dar 1991 m., praėjus penkeriems metams po branduolinio reaktoriaus sprogimo, tačiau mokslininkai visai neseniai nustatė, kad jų savybės gali padėti apsaugoti žmones nuo kenksmingos spinduliuotės.

Grybeliai Cryptococcus neoformans pirmą kartą aprašyti 1890 m. Tai gali būti pavojingas mikroorganizmas žmonėms, jei jis patenka į žmonių, kurių imuninė sistema yra pažeista, organizmą. Tokiu atveju prasideda infekcija, vadinama kriptokokoze.

Pasirodo, kad grybeliai gali būti ir naudingi, ypač kosmose. Grybeliuose yra daug melanino – pigmento, kuris patamsina odą. Melaninas sugeria spinduliuotę ir paverčia ją chemine energija, panašiai kaip augalai fotosintezės metu paverčia anglies dioksidą ir chlorofilą deguonimi ir gliukoze. Šis specifinis procesas vadinamas radiosinteze.

Melanino absorbcija yra intriguojanti savybė, kurią būtų galima panaudoti astronautams apsaugoti kosmose.

NASA mokslininkai svarsto iš Cryptococcus išgauti melaniną ir sukurti nuo Saulės spinduliuotės apsaugantį produktą. 2019 m. lapkričio mėn. Johnso Hopkinso universiteto mokslininkai išsiuntė melaniną, gautą iš grybelio, į Tarptautinę kosminę stotį. Stotyje tiriamas melanino gebėjimas apsisaugoti nuo spinduliuotės kosmose.

„Mes žinome, kad kosminė spinduliuotė yra pavojinga ir kad ji kenkia materijai“, – pranešime cituojamas Radamesas J. B. Cordero, Johnso Hopkinso universiteto „Bloomberg“ visuomenės sveikatos mokyklos tyrėjas ir šio projekto vadovas. Pasak jo, jei turėsime medžiagą, galinčią veikti kaip skydas nuo spinduliuotės, ji galės ne tik apsaugoti žmones ir daiktus kosmose, bet ir padės esantiems Žemėje.