Naujienų srautas

Mokslas ir IT2020.02.12 14:08

Mokslininkų sukurtos „sekso lėlės“ leidžia geriau suprasti drovių vėžlių gyvenimą

LRT.lt 2020.02.12 14:08

Siekdami geriau suprasti kai kurių drovių vėžlių lytinį gyvenimą, tyrėjų komanda sukūrė unikalų ir ekologišką tyrimų įrankį – 3D spausdintuvu atspausdino vėžlių sekso lėles, skelbia „The Conversation“.

Karletono universiteto Kanadoje mokslininkai sumanė ištirti vėžlių Graptemys geographica lytinį gyvenimą ir tam sukūrė specialų jauką.

Šie vėžliai yra labai jautrūs ekologiniams pokyčiams ir susiduria su didėjančia grėsme. Taigi reprodukcinio elgesio supratimas gali padėti juos apsaugoti.

Deja, šią rūšį sunku tyrinėti dėl daugelio priežasčių. Pirma, jie neria į vandenį, jausdami net menkiausią grėsmę. Jie taip pat veisiasi ežerų ir upių gelmėse, todėl pastebėti jų poravimąsi gali būti sunku. Ieškodami būdo, kaip apeiti šias kliūtis, vėžlių tyrinėtojai panaudojo 3D atspausdintus gyvūnų jaukus, kad galėtų slaptai tyrinėti savo subjektus.

Mokslininkai susimąstė, ar jie galėtų apgauti patinus gana realiai atrodančiomis patelių lėlėmis. Pirmi bandymai buvo sėkmingi, o tyrėjai sugalvojo atspausdinti daugiau tokių lėlių.

Eksperimento metu mokslininkai pastebėjo, kad patinus ypač domino stambesnės patelės. Iš esmės to tyrėjai ir tikėjosi: didesnės patelės deda didesnius kiaušinius, iš kurių išsiritę mažyliai gali lengviau išgyventi. Tačiau vaizdo įraše užfiksuotas netikėtas vandens gyventojų elgesys.

„Kai peržiūrėjome įrašus, tapome daugybės reiškinių, apie kuriuos mes nežinojome, liudininkais. Pavyzdžiui pateles domino patelės kopija, o kai kurie patinai dėmesį rodė ir patinų kopoijoms. Kol kas tai tik anekdotai, bet stebėdami šiuos gyvūnus galime sužinoti daugiau įdomios ir svarbios informacijos“, – rašė mokslininkai.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi