Mokslas ir IT

2015.09.17 18:12

A. Katkevičius: pasaulį valdo ne pinigai, o istorijos

Goda Raibytė, LRT.lt 2015.09.17 18:12

Pasaulį šiais laikais valdo ne pinigai, o istorijos. Taip mokslo festivalyje „Erdvėlaivis Žemė“ teigia žurnalistas, žurnalo „Verslo klasė“ redaktorius Aurelijus Katkevičius. „Bus istorijos – bus pinigų. Rinkimai, pardavimai ir net karas yra istorijų kova, visa kita – siužeto plėtros detalės“, – tvirtina jis.

12-ą kartą vykstančio festivalio metu A. Katkevičius ir festivalio organizatorius, garsus mokslo populiarintojas dr. Rolandas Maskoliūnas surengė praktinį seminarą „Kaip rašyti apie mokslą XXI amžiuje?“.

Žurnalistus pakeis robotai?

„Turiu blogų žinių žurnalistams – jūsų profesija nebereikalinga. Naujienas ir reportažus tuoj rašys robotai, – sako A. Katkevičius. – Štai – startuolis narativescience.com, kuriame pagal algoritmus istorijas rašo robotai. Jie pradėjo nuo biržos naujienų, paskui perėjo prie sporto, dabar ėmėsi kriminalų, nes tai pakankamai gerai algoritmizuojama.“

Tačiau žurnalistika, anot A. Katkevičiaus, čia nesibaigia. „Jūsų profesija, kaip naujienų pasakotojų, jei dar nemirė, tai tuoj mirs, bet jūsų profesija, kaip istorijų pasakotojų, tikrai nemirė. Abrahamas Maslow poreikių piramidėje neaprašė, kad vienas iš kertinių poreikių yra įspūdžių poreikis. Net gerai pavalgęs, visiškai saugiai uždarytas į, tarkime, kalėjimo kamerą, žmogus vis vien nori istorijų, įspūdžių. [...] Pasakotojas ir pasakojimas bus visada, kol bus gyvas žmogus“, – tikina A. Katkevičius.

Žmogui įdomus tik žmogus

Kalbant apie pagrindinius kūrybinio rašymo principus, anot specialisto, pastebimas dar vienas įdomus dalykas – žmonėms įdomūs tik žmonės. Ne daiktai, ne faktai, o žmonės.

„Jei peržiūrėsite visus geriausius pasaulio žurnalus, pamatysite, kad „aš“, kaip subjektas, kaip pasakojimo dalyvis, yra ne tik leidžiamas, bet ir privalomas. Pas mus, nežinau kodėl, yra įkalta, kad pasakojimas turi būti beveidis ir neutralus. Ne, juk žmogui įdomus tik žmogus. Rašinyje įdomus yra tik „aš“. [...] Jei bandote apsimesti objektyviais, vis vien turite filtrą, per kurį praleidžiate pašnekovus, parenkate naujienas. Tad kam tai slėpti?“ – klausia A. Katkevičius.

Žurnalisto nuomone, akys taip pat  kvėpuoja ir girdi. „Akys kvėpuoja nuo tų laikų, kai žmonės skaitydavo garsiai, juk patylom skaityti ne taip seniai išmokome. [...] Tekste yra trys pagrindiniai ilgio elementai: žodžio, sakinio ir pastraipos ilgiai. Jie sukuria kvėpavimą“, – pataria A. Katkevičius.

Mokslo festivalis „Erdvėlaivis Žemė“ – vienintelis mokslo festivalis Lietuvoje. 12-ą kartą vykstantis renginys šiais metais pasiūlė daugiau nei 300 nemokamų renginių dešimtyje Lietuvos mokslo įstaigų. Daugiau informacijos – mokslofestivalis.eu.