Naujienų srautas

Mokslas ir IT2020.02.10 17:14

Užsikrečia, bet pasveiksta. Kaip vaikų imuninė sistema apsaugo juos nuo koronavirusų?

LRT.lt 2020.02.10 17:14

Dėl naujojo koronaviruso sukeliamų ligų protrūkio mirė daugiau kaip 900 žmonių, tačiau vaikai, o tiksliau jų imuninės sistemos, sėkmingai kovoja su viruso sukelta infekcija. Kuo vaikų imuninė sistema ypatinga, klausia „Live Science“.

Vaikai gali užsikrėsti šiuo virusu. Tą patvirtina ir „Journal of the American Medical Association“ aprašyti atvejai, tačiau vaikų imuninė sistema sugeba gana greitai įveikti infekciją. Pasak šio straipsnio autorių, susirgusių žmonių amžiaus mediana nuolatos dideja ir šiuo metu siekia 56 metus.

„Mes nevisiškai suprantame, kodėl taip yra, – gali būti, kad nuo suaugusiųjų skiriasi vaikų imuninės reakcijos“, – „Live Science“ pasakojo Jutos universiteto Vaikų infekcinių ligų skyriaus vadovas dr. Andrew Pavia.

Pasak jo, viena hipotezė yra ta, kad įgimtas imuninis atsakas, tai yra ankstyvasis atsakas, skirtas labai plačiai patogenų grupei, vaikų atveju yra daug aktyvesnis.

Kaip vaikai kovoja su infekcijomis?

Įgimta imuninė sistema yra pirmoji gynybos linija nuo patogenų. Tos sistemos ląstelės nedelsdamos reaguoja į dar nepažįstamus įsibrovėlius. (Adaptyvioji imuninė sistema, atvirkščiai, išmoksta atpažinti specifinius patogenus, tačiau įsitraukti į kovą užtrunka ilgiau.) Jei įgimtas imuninis atsakas yra stipresnis, vaikai gali lengviau atsikratyti infekcijos nei suaugusieji.

Kiti koronavirusai, įskaitant SARS ir MERS, taip pat veikia pagal tokį modelį. Krysas Johnsonas, Temple universiteto visuomenės sveikatos koledžo epidemiologas, teigia: „Naujojo koronaviruso atveju nėra taip, kad vaikai iš viso nerodo jokių simptomų, jie iš tikrųjų serga virusine pneumonija, tačiau jų imuninė sistema yra itin tvirta.“

Pavyzdžiui, suaugusieji miršta nuo vėjaraupių 10 kartų dažniau nei vaikai. Ir nors gripas kūdikiams gali būti pragaištingas, vyresni vaikai paprastai jį lengviau perserga. Sezoninio gripo suaugusiųjų mirčių skaičius yra 10 kartų didesnis nei vaikų.

Mažiau pažeidę kvėpavimo takus?

Mokslininkai teigia, kad vaikai taip pat dažnai kaip ir suaugusieji susiduria su kvėpavimo takų negalavimais, tačiau jie pasveiksta lengviau nei jų tėvai ir seneliai. Yra ir kitų galimų įgimtos imuninės sistemos stiprumo priežasčių, galinčių paaiškinti šį atsparumą.

Viena iš jų yra ta, kad vaikų kvėpavimo takai gali būti sveikesni, nes juos mažiau paveikė cigarečių dūmai ir užterštas oras.

Be to, vaikai apskritai yra sveikesni ir turi mažiau lėtinių sveikatos sutrikimų.

Tiek 2003 m. SARS protrūkio, tiek MERS protrūkio 2012 m. metu lėtinės ligos padidino mirties nuo koronavirusų tikimybę. Tai galėjo būti diabetas, autoimuniniai sutrikimai, širdies ir kraujagyslių ligos ar net paprasčiausias nutukimas.

Suaugusieji taip pat yra labiau linkę į kenksmingą imuninį atsaką, kuris sukelia ūmų kvėpavimo distreso sindromą (ARDS), sakė daktaras Jamesas Cherry, UCLA Geffeno medicinos mokyklos vaikų ir infekcinių ligų profesorius.

Remiantis tyrimais, paskelbtais žurnale „Annals of Translational Medicine“, dėl komplikuoto imuninių ląstelių veiklos pusiausvyros nebuvimo uždegimas pasiekia plaučius. Į plaučių alveoles teka raudonieji kraujo kūneliai, kad pasiimtų naujo deguonies. Alveolės nustoja veikti, o žmogus nebegali kvėpuoti. Tyrimai rodo, kad apie 40 proc. nuo šio sindromo kenčiančių žmonių miršta.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi