Mokslas ir IT

2020.02.07 16:52

Albatrosai – gamtą saugantys patruliai, kurių bijo brakonieriai

LRT.lt 2020.02.07 16:52

Mokslinio eksperimento metu albatrosai buvo aprūpinti sekimo technologijomis, padedančiomis kovoti su neteisėtai žvejojančiais brakonieriais. Pasak mokslininkų, šie paukščiau buvo patys geriausi kandidatai šiam eksperimentui atlikti, skelbia „The Independent“

Tyrėjai sekė paukščius, kol jie skraidė virš vandenyno, ir pastebėjo, kad albatrosus ypač traukia žvejybiniai laivai. Eksperimento metu albatrosai sėkmingai aptiko žvejybos laivus dideliuose vandenyno plotuose.

„Mūsų bandymo rezultatai parodė gyvūnų panaudojimo vandenynui stebėti potencialą“, – rašė mokslininkai.

Pasak Prancūzijos nacionalinio mokslinių tyrimų centro (CNRS), dalyvavusio tyrime, aprašytame JAV žurnale PNAS, šie paukščiai gali nuskristi didelį atstumą ir juos ypač traukia žvejybos laivai.

Pagrindinis tyrimo autorius Henris Weimerskirchas naujienų agentūra AFP sakė: „Jie yra kaip dronai, tik protingi“.

Projekte „Ocean Sentinel“, kurį vykdė mokslininkų komandos iš Prancūzijos ir Naujosios Zelandijos, stebėjimo ir sekimo technologijos buvo išbandomos su 170 albatrosų.

Tyrėjai teigė, kad neteisėta žvejyba kelia grėsmę natūralioms vandenyno ekosistemoms. Pažymima, kad daugiau nei trečdalis žvejybos laivų tarptautiniuose vandenyse yra neregistruoti, žvejoja nelegaliai

Tyrime padaryta išvada, kad jūros paukščiai gali patruliuoti vandenynuose ir padėti saugoti aplinką.

Paukščiai buvo aprūpinti įtaisu su GPS sistema, leidžiančia nustatyti jų buvimo vietą, ir radaro detektoriumi, kad galėtų perimti signalus iš laivų. Tyrimų centras teigė, kad šią technologiją„galima pritaikyti kitoms gyvūnų rūšims, pavyzdžiui, rykliams ir jūros vėžliams.