Mokslas ir IT

2020.02.07 16:08

Kosmoso chameleonu praminta kometa keičia spalvą skriedama pro Saulę

LRT.lt 2020.02.07 16:08

Kometa 67P pakeitė spalvą tarsi kosminis chameleonas, kai skriejo aplink mūsų Saulės sistemą. Pažvelgę ​​į „Rosetta“ kosminio zondo duomenis, Europos mokslininkų komanda pastebėjo, kaip raudonas kometos branduolys pasikeitė į mėlyną, kai kometa buvo priartėjusi prie Saulės. Įdomu tai, kad jis vėl paraudonavo, kai kometa nutolo nuo žvaigždės.

Pasak mokslininkų analizės, paskelbtos žurnale „Nature“, visa tai lėmė kintantis ledo ir dulkių kiekis kometoje. Kometa atrodo raudonsenė, kai yra daugiau organinių molekulių, turinčių daug anglies, bet mėlynesnė, jei yra daugiau ledo, kuriame gausu magnio silikato.

Kometą 67P maždaug dvejus metus atidžiai stebėjo Europos kosmoso agentūros (ESA) „Rosetta“ zondas, kuriam 2014 m. rugpjūtį pavyko pasiekti kometos orbitą. Pirmosiomis misijos dienomis kometa buvo gana toli nuo Saulės, kometą dengė dulkės ir ledos, todėl kometa pasirodė raudona.

Artėjant prie Saulės, kometa peržengė ribą, vadinamą šalčio linija. Kaitinamas ledas virto dujomis, tačiau ledo sublimacija taip pat išstūmė paviršines dulkes, atidengdama naujo ledo sluoksnius. Dėl to branduolys pradėjo atrodyti mėlynas.