Naujienų srautas

Mokslas ir IT2020.02.07 15:19

Kiaules auginsime ne dėl mėsos, o dėl organų? Genetiškai modifikuotos kiaulės oda persodinta beždžionei

LRT.lt 2020.02.07 15:19

Mokslininkai Kinijoje genetiškai modifikavo kiaulę su žmogaus DNR ir persodino odą beždžionėms. Pasak jų, ateityje kiaulėse bus galima užauginti žmogui persodinti tinkamus organus.

Vien tik Jungtinėse Valstijose organų transplantacijos laukia daugiau nei 113 tūkst. žmonių, tačiau tik 36 tūkst. pasiseka. Ksenotransplantacija, organų ar audinių persodinimo tarp skirtingų rūšių procesas, gali padėti išspręsti organų trūkumo problemą visame pasaulyje, rašoma kol kas nerecenzuotoje mokslininkų publikacijoje.

Kiaulės yra plačiai naudojamos biomedicininių tyrimų metu, tačiau jos nėra filogenetiškai artimos žmonėms, todėl organai gali būti atmesti. Genetiškai modifikuotos kiaulės-donorės, naudojamos kaip potencialus organų šaltinis, gali būti perspektyvus sprendimas, tačiau būtinos kiaulių genetinių modifikacijų kombinacijos žmogaus ksenotransplantacijai dar nenustatytos.

Kinijos Nanchango universiteto ligoninės tyrėjai pašalino pagrindinius kiaulių genus, kurie sukelia organų atmetimą, ir modifikuotoms kiaulėms pridėjo aštuonis žmogaus genus, kad dar labiau sumažintų organo atmetimo tikimybę. Tuomet oda buvo persodinta beždžionėms. Tyrėjai pastebėjo, kad net 25 paras beždžionėms nereikėjo imunosupresinių vaistų, o oda buvo gyvybinga.

„Genetinis kiaulės modifikavimas yra būtinas siekiant pašalinti kiaulės ir žmogaus genomo skirtumus, ypač atsižvelgiant į imuninį ir molekulinį suderinamumą“, – rašo autoriai ir priduria, kad CRISPR / Cas9 technologija paspartino šį procesą.

Autoriai pažymi, kad genomo redagavimas tam tikrose kiaulės ląstelėse nėra praktiškas dėl telomerų ilgio. Taip pat yra nedidelė rizika, kad kiaulių endogeninis retrovirusas (PERV), virusas, integruotas į kiaulių genomus, galėtų užkrėsti žmones.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi