Mokslas ir IT

2020.02.09 21:14

Parodė, kaip po insulto smegenys paskęsta savo skysčiuose

LRT.lt2020.02.09 21:14

Patyrus insultą, smegenys gali paskęsti savo skysčiuose, atskleidė naujas tyrimas. Ročesterio universiteto tyrėjai parodė, kaip po insulto pelių smegenis užlieja skystis, o smegenų ląstelės gali nuskęsti, skelbia „Live Science“.

Tai taip pat gali padidinti smegenų edemos – mirtinai pavojingo smegenų patinimo – tikimybę .

Kol kas šis procesas tiesiogiai užfiksuotas pelių smegenyse, tačiau tyrėjai tikisi, kad jų atradimas galėtų padėti geriau suprasti žmonių insultus.

„Suprasdami šią dinamiką, kurią skatina smegenų elektrinio aktyvumo audros, galėtume rasti naujų būdų, kaip sušvelninti insulto padarinius“, – teigė Maikenas Nedergaardas, Ročesterio universiteto Medicinos centro direktorius.

2012 m. mokslininkai iš Ročesterio universiteto buvo pirmieji, kurie atrado unikalią smegenų išsivalymo sistemą. Į smegenų kraujagysles veda daugybė drenažinių „vamzdžių“, kurie, įprastai mums miegant, padeda iš smegenų pašalinti toksiškus baltymus ir kitas atliekas.

Kaip pranešama žurnale „Science“, naujausiais tyrimais buvo siekiama išsiaiškinti, ar smegenų patinimas susijęs su šios apsivalymo sistemos veikla, kai patinimas dažnai pastebimas po išeminio insulto. Tai yra labiausiai paplitusi insulto forma, kai užkemšamos kraujagyslės smegenyse.

Insulto metu smegenų ląstelės badauja, negauna deguonies ir maistinių medžiagų, todėl jos „išsivalo“ ir depoliarizuojasi. Elektros bangos suaktyvina netoliese esančius neuronus ir sukelia smegenų elektrinio hiperaktyvumo bangą, po kurios seka slopinimo banga.

Visa tai smegenyse išskiria didžiulį kiekį kalio ir neurotransmiterių, todėl kraujagyslių sienelės gali susitraukti ir sustabdyti kraujo pratekimą. Kai kraujagyslė tuščia, į smegenis patenka smegenų skystis, o smegenų ląstelės iš esmės nuskęsta. Tuomet smegenys gali ištinti.

Tyrėjai tikisi, kad jų darbas gali būti panaudotas siekiant sumažinti insultų padaromą žalą, ypač kai kalbama apie smegenų edemą. Jų tyrimas taip pat atskleidė vandens kanalo, esančio ląstelėse, šalia kraujo ir smegenų barjero, svarbą.

Jis padeda reguliuoti smegenų skysčio tekėjimą. Pelės, kurios dėl genetinės modifikacijos neturėjo šio kanalo, pasižymėjo daug lėtesniu skysčio tekėjimu į smegenis.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.