Mokslas ir IT

2020.02.08 11:08

Vienintelis nuodingas primatas, kuriam Azijoje be gailesčio lupami dantys: kas jį sieja su alergija katėms?

LRT.lt2020.02.08 11:08

Žmonės, kurie yra alergiški katėms, turi jų vengti, net jei murklės kelia pačius geriausius jausmus. Kito pavojingai mielo žinduolio tyrimai rodo, kad tai gali būti ne atsitiktinumas – katės tikrai siekia neprisileisti kai kurių žmonių, skelbia „Science Alert“.

Vienintelio žinomo nuodingo primato tyrimas parodė stebėtiną panašumą tarp pagrindinio baltymo, esančio jo pažastų liaukose, ir katėse aptinkamo alergeno. Mokslininkai iškėlė hipotezę, kad tiek viena, tiek kita rūšys taip susikūrė gynybinį mechanizmą.

Šis atradimas verčia į alergiją katėms pažiūrėti kitaip, be to, gali padėti gydyti tuos, kurie kenčia nuo alergijų, kurias sukelia kiti gyvūnai.

Loriai dažniausiai aptinkami Pietų ir Pietryčių Azijos dykumose. Rodos, juos gana lengvai supainioti su pliušiniais žaislais, bet ši primatų rūšis yra nuodinga.

Jų burnoje yra mažų ir itin aštrių dantų, kurie padeda tiek suplėšyti grobį, tiek gintis nuo kitų plėšrūnų.

Jei įkandimo neužtenka, kai jiems gresia pavojus, primatai pakelia rankas ir pradeda laižyti savo pažastis, kuriose yra nuodingas medžiagas išskiriančių liaukų. Pavojingi junginiai susimaišo su seilėmis ir gali pribaigti auką.

Kai šis gyvūnas įkanda žmogui, pastarasis patiria alerginį šoką: pasunkėja kvėpavimas, kraujas susimaišo su šlapimu, blogiausiu atveju ištinka anafilaksinis šokas.

Yra žinoma, kad liaukose, atsakingose už toksinį gyvūno įkandimo poveikį, yra daugiau nei du šimtai junginių, iš kurių daugelis jau aprašyti.

Tiesa, yra ir daugybė baltymų, kurie vis dar kelia daug klausimų. Būtent šias chemines medžiagas mokslininkų komanda iš Kvinslando universiteto Australijoje sekvenavo, norėdama sužinoti daugiau apie jų kilmę ir toksiškumą.

Keista, bet baltymai nebuvo visiškai nauji – daugelis iš mūsų su jais jau esame pažįstami. Išanalizavę nuodų baltymo DNR seką, mokslininkai sužinojo, kad jis yra identiškas kačių alergizuojančiam baltymui. Katės išskiria ir padengia save šiuo baltymu.

Daugybei alergiškų gyvūnams žmonių kyla pavojus, kai prasideda kvėpavimo takų patinimas, atsirandantis įkvėpus alergizuojančių baltymų kačių seilėse.

„Jūsų katė galbūt to nežino, tačiau ji galėjo išvystyti tokią gynybos sistemą, kad plėšrūnai būtų kuo toliau nuo jos“, – sakė biologas Bryanas Fry‘us.

Šis ryšys yra gana spekuliatyvus ir reikalingi tolimesni tyrimai. Bet kokiu atveju, atradimas turi didelę reikšmę tiriant imunologinius procesus, ateityje gali padėti sukurti naujus vaistus nuo alergijos.

Deja, šie žavūs mažieji primatai Azijoje tampa naminiais gyvūnais, žmonės jiems be jokių ceremonijų išrauna dantis, kad jie būtų nepavojingi.

Gyvūnai, kuriuos tyrė komanda, buvo atvežti į Indonezijos Cikanangos laukinės gamtos gelbėjimo centrą

Šis tyrimas buvo paskelbtas žurnale „Toxins“.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt