Mokslas ir IT

2020.02.05 18:14

Mokslininkus stebina gyvybė, suklestėjusi ant Černobylio reaktorių sienų

LRT.lt2020.02.05 18:14

Nuo trykštančių karštųjų versmių iki itin sterilių kamerų, naudojamų kosminiams laivams statyti, Žemėje beveik nėra vietos, kur neįsitvirtino gyvybė. Ne išimtis ir Černobylio branduolinio reaktoriaus sienos, kur karaliauja grybelis, skelbia „Live Science“.

Po Černobylio branduolinės katastrofos mokslininkai aptiko apie 200 rūšių grybelių iš 98 genčių.

Kai kurie iš jų ne tik išgyvena žmogui mirtiną spinduliuotę, bet ir tokiomis sąlygomis auga sparčiau. Kelios rūšys yra apsiginklavusios melaninu – tuo pačiu pigmentu žmogaus odoje, kuris padeda apsisaugoti nuo ultravioletinės spinduliuotės. Būtent jis leidžia grybeliams gama spinduliuotę paversti chemine energija, kuri padeda augti. Taip pat manoma, kad melaninas padeda apsisaugoti nuo kenksmingos spinduliuotės.

Pasak mokslininkų, daugelyje komercinių branduolinių reaktorių radioaktyvusis vanduo greitai užteršiamas melanoziniais organizmais (juodos spalvos pigmentacija), tačiau niekas iš tikrųjų nežino, ką jie ten daro.

Atlikus tyrimus, nustatyta, kad Černobylyje klesti tokie grybeliai kaip Cladosporium sphaerospermum, Cryptococcus neoformans ir Wangiella dermatitis. Jie ssugeba atlaikyti jonizuojančią spinduliuotę, maždaug 500 kartų stipresnę už foninę. Be to, čia jie auga greičiau. Taip pat pastebėta, kaip grybeliai nukreipia savo sporas ir hipas į spinduliuotės šaltinį tarsi siekdami maisto.

„Po branduolinės avarijos grybeliai buvo pirmieji organizmai, kurie čia pradėjo daugintis, ir mokslininkai norėjo suprasti, kaip jie gali klestėti tokioje aplinkoje“, – pasakojo Kasthuris Venkateswaranas, NASA reaktyvinio varymo laboratorijos vyresnysis tyrėjas, tyręs grybelius dar 2016 metais.

„Avarijos vietoje surinkti grybeliai turėjo daugiau melanino nei grybeliai kitur“, – pridūrė jis. Pasak tyrėjo, net penktadalis grybelių buvo radiotrofiniai – jie augo spinduliuotės link ir ji jiems buvo naudinga.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt