Mokslas ir IT

2020.02.05 10:24

Blakstienos užaugo burnoje: kaip tai įmanoma?

LRT.lt2020.02.05 10:24

Mums dažnai tenka pašalinti vieną kitą ne vietoje išaugusį plauką, tačiau itin retais atvejais plaukai gali užaugti ir ten, kur niekas nesitiki. Pamirškite iš nosies ar ausies kyšančius plaukus, iš 19 metų amžiaus italės dantenų pradėjo augti plaukai, skelbia „Science Alert“.

Vieno Italijos universiteto mokslininkai užfiksavo itin retą atvejį, kurį šiandien analizuoja ir kitų šalių mokslininkai. Tai vadinama dantenų hirsutizmu. Hirsutizmas yra padidėjęs moters plaukuotumas tose kūno vietose, kuriose įprastai plaukų būti neturėtų.

Mokslininkai moters burnoje atrado blakstienas primenančių plaukų, išsikišusų iš minkštųjų audinių tiesiai už jos viršutinių priekinių dantų. Vėliau paaiškėjo, kad mokslinėje literatūroje aprašyti tik penki kiti panašūs atvejai. Be to, taip nutiko tik vyrams.

Tyrėjai išsiaiškino, kad moters burnoje plaukai pradėjo augti dėl įvairių hormonų pusiausvyros nebuvimo. Dėl padidėjusio tam tikrų hormonų kiekio gali padidėti moterų plaukuotumas, tačiau plaukai dažniausiai pradeda augti ten, kur jau yra folikulų, pavyzdžiui, ant veido, galūnių. Šiuo atveju plaukai augo ten, kur neturėtų, tačiau hormonai greičiausiai paspartino jų augimą.

Plaukai buvo pašalinti chirurginiu būdu, o po geriamųjų kontraceptikų kurso, padedančio išspręsti hormonų pusiausvyros sutrikimą, burnoje plaukų neliko. Bent jau kuriam laikui.

Po šešerių metų moteris grįžo į kliniką. Nustojus vartoti hormoninius vaistus, jos dantenų hirsutizmas grįžo.

Šį kartą medikai ne tik pašalino plaukus, jie pradėjo tirti neįprastai sustorėjusius jos dantenų audinius.

Tyrėjai teigia, kad burnos gleivinės audiniai yra glaudžiai susiję su mūsų oda, o išorinės odos aliejų gaminančios liaukos dažniausiai auga burnos ertmėje.

Kodėl kai kurie audinių tipai auga ne vietoje, mokslininkai gali tik spėlioti. „To kol kas neįmanoma paaiškinti“, – rašo specialistai.

Taip pat neaišku, ar dantų anomalija daro įtaką jos sveikatai, ar sukelia nepatogumų.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt