Naujienų srautas

Mokslas ir IT2020.02.04 19:16

Užgesinti cigaretę nepakanka: net ir atvėsusios nuorūkos „žudo“

LRT.lt 2020.02.04 19:16

Rūkymas žudo, tačiau cigaretės toksiškos yra ne tik tada, kai dega. Naujas mokslininkų tyrimas rodo, kad ir užgesintos nuorūkos toliau skleidžia ore kenksmingus junginius, skelbia „Science Alert“.

Vien per pirmąsias 24 valandas nuorūkos išskirs 14 procentų nikotino, kurį žmogus gautų rūkydamas.

Nors dauguma šių cheminių medžiagų išsiskiria per parą nuo cigaretės užgesinimo, Jungtinių Valstijų maisto ir vaistų administracijos (FDA) atliktame tyrime nustatyta, kad nikotino ir triacetino – plastifikatoriaus cigarečių filtruose – koncentracija po penkių dienų sumažėjo tik du kartus.

„Buvau be galo nustebęs“, – sakė aplinkos inžinierius Dustinas Poppendieckas iš JAV nacionalinio standartų ir technologijos instituto (NIST). Pasak jo, toks kenksmingų medžiagų kiekies gali kelti pavojų sveikatai, jei nuorūkos paliekamos patalpose ar automobiliuose.

Norėdami išmatuoti išskiriamų medžiagų kiekį, mokslininkai į nerūdijančio plieno kamerą patalpino 2100 nuorūkų. Paklausite, ar tiek cigarečių mokslininkai surūkė per parą?

Ne. Tyrėjai sukūrė special aparatą, kuris imitavo rūkymą ir taip „pagamino“ eksperimentui reikalingų nuorūkų. Tada mokslininkai matavo 8 potencialiai kenksmingų medžiagų kiekį.

Pavyzdžiui, triacetinas nėra vienas iš pavojingiausių, tačiau jo yra cigarečių filtruose ir jis garuoja lėtai, todėl gali būti geru pavyzdžiu, parodančiu, kaip ir kokiu greičiu suyra kitos lipnios cheminės medžiagos.

Kai kambario oro temperatūra buvo aukštesnė, tyrėjai pastebėjo, kad nuorūkos skleidžia šias chemines medžiagas didesniu greičiu. Todėl nuorūkų palikimas šiltose patalpose nėra pats geriausias sumanymas.

Kasmet pasaulyje pagaminama daugiau nei penki trilijonai cigarečių, o nuorūkos prisideda prie žemės taršos.

„Galite manyti, kad niekados nerūkydami automobilyje, kai vežate vaikus, jūs apsaugote nerūkančius, tačiau jei peleninėje yra nuorūkų, jos gali pakenkti“, – teigė mokslininkas.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi