Mokslas ir IT

2020.02.01 17:33

Perrašoma žmonijos istorija: visų mūsų DNR – dalelė neandertaliečių

LRT.lt2020.02.01 17:33

Mes visi savo DNR turime šiek tiek neandertaliečių – įskaitant afrikiečius, kurie, kaip buvo manoma iki šiol, neturėjo genetinio ryšio su išnykusiu žmogaus giminaičiu, rodo naujausias mokslininkų tyrimas.

Įrodymai, kad mūsų protėviai susilaukė vaikų su neandertaliečiais, pirmą kartą pristatyti 2010 m., kai buvo sekvenuotas pirmasis genomas, gautas iš akmens amžiaus homininių, gyvenusių Europoje prieš maždaug 40 000 metų, kaulų, skelbia CNN.

Mokslininkai anksčiau nustatė, kad šiuolaikiniai europiečiai, azijiečiai ir amerikiečiai, bet ne afrikiečiai, paveldėjo apie 2% genų iš neandertaliečių. Mūsų protėviai, matyt, susipažino su savo tolimais pusbroliais tik jiems išsikėlus iš Afrikos.

Tačiau dabar Prinstono universiteto tyrėjai, remdamiesi nauju skaičiavimo metodu, teigia, kad ir afrikiečiai turi neandertaliečių DNR ir kad žmonijos istorija buvo sudėtingesnė, nei daugelis manė.

„Tai pirmas kartas, kai aptikome neandertaliečių ir afrikiečių ryšį“, – sakė Lu Chenas, Prinstono Lewis–Siglerio integruotosios genomikos instituto (LSI) podoktorantūros tyrinėtojas ir naujojo leidinio, kuris buvo paskelbtas prestižiniame žurnale „Cell“, autorius.

Tyrimui vadovavęs LSI profesorius Joshua Akey aiškino, kad jų išvados sukelia abejonių dėl plačiai paplitusios „migracijos iš Afrikos“ teorijos, kuri teigia, kad šiuolaikiniai žmonės yra kilę iš Afrikos ir vienintele migracijos banga pasklido po pasaulį prieš 60 000–80 000 metų.

Pasak jo, rezultatai rodo, kad ši istorija buvo daug įdomesnė ir iš Afrikos pasklido daugybė migracijos bangų, o genetinių neandertaliečių pėdsakų šiandien matome visų gyvų individų genomuose.

Mokslininkų komanda taip pat nustatė, kad ankstesni vertinimai, rodantys, kad Rytų azijiečiai galėjo turėti maždaug 20% daugiau neandertaliečių protėvių, palyginti su europiečiais, buvo netikslūs, o žmonės skirtinguose žemynuose turėjo neandertaliečių protėvius, „stebėtinai panašius vienas į kitą“.

Kopenhagos universiteto Globe instituto docentas Fernando Racimo teigė, kad tyrimas buvo „itin reikšmingas“ ir „įdomus“. Pasak jo, naujas metodas leidžia aptikti neandertaliečių pėdsakų daugybėje genomų ir įrodo jų bei afrikiečių giminystę.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt