Mokslas ir IT

2020.01.30 18:25

Problemos po vieną nevaikšto: po Escobaro mirties Kolumbiją siaubia kokaino karaliaus begemotai

LRT.lt2020.01.30 18:25

Kolumbiją siaubia Pablo Escobaro hipopotamai. Mokslininkai pirmą kartą tyrė hipopotamus, paliktus Pietų Amerikoje, kai sugriuvo liūdnai pagarsėjusio narkotikų prekeivio imperija. Pasak tyrėjų, ši invazinė rūšis neigiamai veikia visą Kolumbijos vandens ekosistemą, skelbiama žurnale „Ecology“. 

Kodėl Kolumbijoje yra hipopotamų, kurie turėtų gyventi Afrikoje, ir ką jie turi bendro su Pablo Escobaru?

Kokaino karalius įkūrė privatų zoologijos sodą, į kurį atvežė žirafų, zebrų ir hipopotamų. Kai jis mirė 1993 m., dauguma gyvūnų buvo išgabenti, tačiau hipopotamai buvo agresyvūs, todėl buvo nuspręsta juos palikti Kolumbijoje. Jie sukūrė laukinę populiaciją, o per kelis dešimtmečius jų skaičius išaugo nuo keturių iki mažiausiai 80.

Kolumbijos ir Kalifornijos San Diego universiteto tyrėjai baigė savo pirmąjį tyrimą, kurio metu aiškinosi, kaip ši invazinė rūšis paveikė vietinę ekosistemą. Per dvejus metus komanda reguliariai matavo vandens kokybę, deguonies kiekį jame, o gautus rezultatus palygino su ežerais, kuriuose nėra hipopotamų.

Daugiausia problemų kelia hipopotamų išmatos, kurios vandenį veikia tarsi stipri trąša. Dėl to klesti vandens dumbliai ir bakterijos. Tai ne tik sumažina deguonies ir maistinių medžiagų kiekį vandenyje, bet ir gali sukelti žalingą dumblių žydėjimą.

„Ši rūšis daro didelę įtaką vandens ekosistemai gimtojoje Afrikoje, o mes nustatėme, kad hipopotamai daug žalos padaro ir Kolumbijoje“, – pranešime cituojamas Jonathanas Shurinas, San Diego universiteto biologijos profesorius.

Pasak profesoriaus, hipopotamų išmatos keičia dumblių ir bakterijų rūšis, dažnai dumblių susidaro per daug, maistinių medžiagų nelieka kitiems vandens ekosistemos nariams.

Tyrėjai priduria, kad hipopotamų Kolumbijoje toliau daugės. Kai kuriais skaičiavimais, per ateinančius dešimtmečius Kolumbijoje jų skaičius gali pasiekti tūkstantį.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.